Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-pomo nautti Hamiltonin ja Räikkösen kaksintaistelusta – "Hyvää mainosta lajille"

Ross Brawn.
Ross Brawn.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 04.09.2018 14:08

MTV SPORT

Formula ykkösten moottoriurheilunjohtaja Ross Brawn on sitä mieltä, että Monzan osakilpailun kärkikamppailu Kimi Räikkösen ja Lewis Hamiltonin välillä oli hyvää mainosta lajille.

Brawnin mielestä sunnuntain kisa oli jännittävä. Brawn nautti suuresti Räikkösen ja Hamilton välisestä tiukasta taistosta kisan voitosta.

- Kaksintaistelu Lewiksen ja Kimin välillä oli formula ykkösiä parhaimmillaan, toteaa Brawn Crash.netin mukaan.

- Viikonlopun aikana etu oli puolin ja toisin molemmilla talleilla. Lauantaina Ferrarilla oli niskalenkki, mutta Hamilton rynni yhden heidän kuskiensa ohi kisan alussa, että lopussa, Brawn jatkaa.

Hamilton ohitti Räikkösen vain kahdeksan kierrosta ennen maalia ja ajoi Italian GP:n voittoon. Brawn olikin vaikuttunut brittikuskin otteista.

- Startin jälkeen hän hyökkäsi aggressiivisesti, mutta oikein, ohitti Sebastian Vettelin ja pysyi loppukisan ajan Räikkösen vanavedessä.

Brawn toivoo, että samantyylisiä kisoja nähtäisiin kauden lopuissa kisoissa. F1-kautta on jäljellä vielä seitsemän kisaa, jotka ajetaan kolmessa eri maanosassa. Seuraava osakilpailu ajetaan Singaporessa 16. syyskuuta.

Hamilton johtaa kuljettajien MM-sarjaa 256 pisteellä. Toisena on Vettel, joka on 30 pistettä brittikuskia perässä. Kolmantena on Monzassa toiseksi ajanut Räikkönen.

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonin tilanteessa täyskäännös: "En halua jinxata tätä"Lewis Hamiltonilta mystinen heitto Ferrarista – vauhtiero hämmentääBrawn odottaa mestaruustaistelun vain kiihtyvän: “Vettelille tärkeä voitto teknisesti ja psykologisesti"Räikkösen pomo rehenteli Mersun suuntaan: "Pisteet jaetaan sunnuntaina"Vettelin kasvoilla leveä virne – naljaili onnenpotkustaan MercedekselleRosbergille taas pyyhkeitä – nyt F1-pomolta
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"