Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

F1-lehdistökatsaus: Bottas kerää ylistystä maailmalta – Ferrari-kuskeille sapiskaa Italiassa

xpbimages.com
Julkaistu 30.04.2018 14:12
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Valtteri Bottaksen virheetön ajosuoritus avasi välinpitämättömästi suomalaiskuskiin suhtautuneen kansainvälisen F1-median silmät, mutta Azerbaidzhanin GP:n karmea epäonni saattaa taas käynnistää tutun laulun Mercedes-kuskien tasoerosta.

”Vuoden huonoin Hamilton saavuttaa kauden parhaan tuloksen”, tiivistää italialaislehti La Gazzetta dello Sportin Umberto Zapelloni sunnuntaisen Bakun katuratakisan, josta tuli ehkä hiukan odotetustikin dramaattisia käänteitä sisältänyt tapahtuma.

LUE MYÖS: Hamiltonilta vahva viesti Mercedekselle: "Bottas ansaitsee paikkansa enemmän kuin koskaan"

Valtteri Bottas nousi mahtavalla ajolla ja Mercedeksen taktisella onnistumisella kolmossijalta kärkeen turva-auton aikana, mutta menetti pelin kolme kierrosta ennen maalia puhkaistuaan renkaansa radalla lojuneeseen romuun. Tallikaveri Lewis Hamilton kiitti ja paineli voiton myötä MM-sarjan kärkeen.

Bottakselle voitto olisi tarkoittanut piikkipaikkaa mestaruustaistelussa, mutta pisteiltä putoaminen sysäsi hänet 30 pisteen takamatkalle Hamiltonista. Suomalaisen ajosuoritus sai silti rutkasti ylistystä ympäri maailmaa.

– Ilman rengasrikkoa ylimmällä korokkeella olisi ollut Valtteri Bottas oltuaan Bakussa ainoa kärkikuski, joka ei tehnyt ainuttakaan virhettä, arvioi Motorsport.comin italialaistoimittaja Roberto Chinchero.

– Lewis Hamilton on voittanut märällä, tiukoissa mutkissa, romulla autolla, kilometrien ja murto-osien erolla, mutta hänen voittonsa numero 63 oli hänen elämänsä onnekkain. Hamiltonista oli täydellisen noloa seistä korkeimmalla korokkeella, mutta hän oli epäilemättä kiitollinen voitettuaan ensimmäistä kertaa lokakuun jälkeen, brittilehti Daily Mailin Jonathan McEvoy kirjoittaa.

– Hänen vauhtinsa vanhenevilla supersofteilla oli huomattavaa, ja hänellä oli mahdollisuus haastaa voitosta jopa ilman turva-auton apua. Hän ei ansainnut rengasrikkoa, joka ryösti häneltä varman voiton, perustelee Autosport-lehti Bottakselle antamaansa arvosanaa yhdeksän.

LUE MYÖS: Kommentti: Kiitos, Mercedes – vain tiimin jalo päätös voi nyt lohduttaa Bottasta

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

BBC:n Andrew Benson pani merkille, että Bottas saapui tv-kameroiden eteen aurinkolaseissa – tapa, jota Kimi Räikkönen tottelee aina, mutta Bottas tuskin koskaan.

– Bottas huokuu raukeaa tyyneyttä, kuten niin monet muutkin suomalaiset kuskit, mutta oli järkyttynyt menetettyään kisan, jonka tunsi kuuluvan itselleen, niin musertavalla tavalla. Epätyypillisesti hän antoi haastattelut aurinkolaseissa ja vitsaili kysyttäessä siitä, miten hän kokoaa itsensä: ”Ehkä kymmenen tuoppia riittää siihen”, Benson toteaa kolumnissaan.

– Tappio sattuu aikansa, mutta isommassa kuvassa asiat ovat Bottakselle paljon positiivisemmat. Hänen mestaruussaumansa voivat jo nyt olla realistisesti menneet – hän on 30 pistettä Hamiltonia perässä ja hänen täytyy varmaankin pian alkaa näytellä sivuroolia – mutta hän näyttää ajavan tiensä Mercedeksellä vuodelle 2019, Benson analysoi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Italialaisen Autosprintin toimittaja Maurizio Voltini nosti twiitissään esiin hyvän pointin siitä, miten Hamiltonin etumatka pian kääntyy yleisessä keskustelussa:

– Pessimismin hetki: olen vakuuttunut siitä, että nyt kaikki ovat yllättyneitä Bottaksesta (minä ennen kaikkea), mutta kuulemmeko parin kisan jälkeen jonkun sanovan, että piste-ero Lewisiin osoittaa sen, ettei Valtteri ole tehtävän tasalla? Voltini ennustaa.

"Kimin täydellisyyden tajusivat vain minä ja Minttu"

Hamiltonin voitonjuhlia himmensi Bottaksen kohtalon lisäksi sekin fakta, että Ferrarilla oli taas kerran viikonlopun nopein auto. Ilman Kimi Räikkösen viimeisessä mutkassa tekemää ajovirhettä punaiset autot olisivat vallanneet koko etumaisen lähtörivin, mutta nyt Sebastian Vettel joutui taistelemaan yksin Mercedes-kaksikkoa vastaan.

Sattuma kuitenkin puuttui peliin. Räikkönen nousi avauskierroksen kolaristaan huolimatta jälleen neljänneksi, kun Red Bullin Daniel Ricciardo ja Max Verstappen kolaroivat toisensa ulos. Seuraavaksi Vettel lähti uusintastartin jälkeen hyökkäämään Bottaksen kimppuun, ajoi leveäksi ja joutui lopulta tallikaverinsa ohittamaksi. Kun Bottas vielä putosi pelistä, Räikkönen oli yhtäkkiä toinen Vettelin jäätyä neljänneksi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Italiassa Ferrarin pois heittämään voittoon suhtauduttiin erittäin kriittisesti. Tiimi johtaa nyt valmistajien MM-sarjaa neljällä pisteellä ennen Mercedestä, mutta kuskien taulukossa Vettel putosi saman verran Hamiltonin taakse.

– Haluaako Ferrari todella voittaa tämän kauden mestaruuden? Se ei ole mahdollista heittämällä kaksi voittoa peräkkäin menemään autolla, joka on niin paljon vahvempi kuin kilpailijalla, ärähtää La Gazzetta dello Sportin Pino Allievi.

Vettelin virhe oli paha, sillä voittoa tavoitellessaan hän oli ojentaa Mercedekselle kaksoisvoiton.

– Seb, maailmanmestaruus voitetaan myös pisteitä keräämällä, huomautti takavuosien tallipomo Giancarlo Minardi blogissaan.

– Vettel halusi voiton. Hän ansaitsi voiton. Mutta hän reagoi odottamattomaan tapahtumaan kuin italialainen, ei niin kuin saksalainen, kuten pääjohtaja Sergio Marchionne sanoisi, kommentoi Gazzettan Zapelloni.

– Hän ajatteli sydämellään, ei päällään. Jos hän olisi odottanut, hänellä olisi ollut jopa ilman Bottaksen rengasrikkoa enemmän mahdollisuuksia voittaa kuin siinä perhanan ensimmäisessä mutkassa, Zapelloni tiuskaisee.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ferrari-kaksikosta pahemmin pisteitä kisoissa tuhlaillut Vettel on enää 18 pistettä Räikköstä edellä MM-taulukossa.

– Joskus sinun täytyy olla viileä ja jopa tyytyä palkintosijoihin. Bravo, Kimi Räikkönen. Olit syytön alun kontaktiin Esteban Oconin kanssa, Minardi kehuu suomalaista.

– Räikkönen ylsi palkintopallille sen jälkeen, kun hänen elämänsä vaikeutui kolmosmutkassa. Hän sai maksimituloksen minimipanoksella, Zapelloni näkee.

Blogisti Leo Turrini nosti esiin Räikkösen lähtötilanteen, jossa suomalainen joutui aika-ajojen virheensä takia starttaamaan muita kärkimiehiä pehmeämmillä renkailla.

– Kimi oli täydellinen absurdissa tilanteessa (huomioikaa lähdön renkaat) ja tietysti sen tajusivat vain minä ja Minttu, Turrini sanoo maalissa Räikköstä odottaneesta rakkaasta.

LUE MYÖS: Räikkösten hellästä hetkestä ikoninen kuva – Kimi ja Minttu eivät välittäneet sivullisten katseista

Gazzettan ankarina tunnetuissa kuskiarvioissa Vettel sai arvosanakseen 5,5 ja Räikkönen vain vitosen. Lehden mukaan alun kolari Oconin kanssa vei loppujen lopuksi Räikköseltä voiton.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

F1-kausi jatkuu kahden viikon kuluttua Espanjan GP:llä Barcelonan radalla.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kiusallisia lisänimiä ja armotonta piikittelyä – vanha koira ajoi itsensä oppimateriaaliksiF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle rajusti sapiskaa arkailusta – "Jos Hamilton voittaa kolmella pyörällä, voitte sulkea kaupan"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”F1-lehdistökatsaus: Räikkösen hyökkäys sytytti Italiassa – ”Parasta Kimiä vuosisatoihin!”F1-lehdistökatsaus: Muistuttiko Ricciardon ajo Schumia vai Sennaa? Kimille ja Valtterille tylyt arvosanat MonacostaF1-lehdistökatsaus: Räikkösen kohtelu suututtaa Italiassa – Bottas ällistyttää Hamiltonin kotikulmilla
Azerbaidzhanin GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Azerbaidzhanin GP
  • 19.09.202415:23
    F1

    Uusi käänne tutkinnassa: F1-tarkastajat astelivat sensaatiotiimin tiloihin

  • 17.09.202409:37
    F1

    Pojan F1-kolarointi oli liikaa: Tajuttomana löytynyt isä kiidätettiin sairaalaan

  • 16.09.202408:56
    F1

    F1-tuomariston päätös sapetti Red Bullia – Sainzin ja Perezin kolarista sotkuista jälkipyykkiä

  • 15.09.202419:32
    F1

    Max Verstappen sai nuhtelut – mukana voimakas varoitus

  • 15.09.202417:27
    F1

    Valtteri Bottakselta ankea päivitys Viaplayllä