Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-kilpaan uusi taho Yhdysvalloissa – sopimuksissa hämmästyttävä piirre

F1-kauden edellinen kisa ajettiin Silverstonen radalla.
F1-kauden edellinen kisa ajettiin Silverstonen radalla. 2025 Formula One World Championship Limited
Julkaistu 09.07.2025 10:33
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Teknologiajätti Apple havittelee F1-sarjan lähetysoikeuksia Yhdysvalloissa, uutisoi Financial Times. 

F1-oikeuksilla Yhdysvalloissa ei ole vielä haltijaa ensi kaudesta eteenpäin. Myös F1-sarjan nykyinen lähetyskumppani ESPN, jonka omistaa Disney, on Financial Timesin mukaan kilvassa. 

Useat mediat uutisoivat viime helmikuussa, että myös suositusta F1-sarjastaan tunnettu Netflix on kiinnostunut kuninkuusluokan oikeuksista Yhdysvalloissa. 

Lue myös: FIA-pomo vihjasi isolla F1-muutoksella

Apple rynnisti hiljattain F1-markkinoille uudella elokuvallaan, jota tähdittää Brad Pitt. F1: The Movie on kerännyt lippuluukuilla väkevän 293 miljoonan dollarin potin kymmenen päivän aikana.

Kalpenee miljardioikeuksien rinnalla

Vaikka F1-sarja on kasvattanut suosiotaan myös Yhdysvalloissa, sen lähetysoikeuksista maksettavat rahasummat ovat hämmästyttävän minimaalisia verrattuna esimerkiksi NFL:n ja NBA:n kaltaisiin palloilusarjoihin, jonka oikeuksista pulitetaan miljardeja dollareita pelikautta kohden. 

Kausina 2020–2022 F1-sarjan oikeuksista maksettiin USA:ssa vain viisi miljoonaa dollaria kaudessa. Tähän sesonkiin päättyvässä kolmivuotisessa sopimuksessa vastaava summa oli kuitenkin jo 85 miljoonaa dollaria. 

Lue myös: Nuoret naiset hullaantuivat "äijälajista" – Mervi Kallio kertoo miksi

Sports Business Journalin alkuvuodesta tekemän arvion mukaan F1-sarjan yhdysvaltalaisomistajat hakevat tulevaan sopimukseen noin 180 miljoonan dollarin vuosikorvausta. 

Amerikkalaisen jalkapallon NFL:n nykyinen tv-sopimus (vuodet 2023–2034) on arvoltaan tähtitieteelliset 113 miljardia dollaria. NFL:llä on peräti kahdeksan mediakumppania USA:ssa. 

9:13F1-varikolla kuvattiin jättielokuva – Mervi Kallio kertoo millainen persoona Brad Pitt onF1-varikolla kuvattiin jättielokuva – Mervi Kallio kertoo millainen persoona Brad Pitt on.

F1MoottoriurheiluAppleUrheilu
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen
MTV Uutiset

Ossi Karvonen työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Karvoseen voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Sähköposti: ossi.karvonen@mtv.fi.   

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottaksen F1-ajokissa erityinen yksityiskohta – "Aika siistiä"Kuuma lätkäromanssi villitsee nyt etenkin nuoria naisia – tästä on kyseJäreä vastatoimi Trumpille: Eurooppa voi boikotoida MM-kisojaKaikuuko Yhdysvaltain hallinnossa natsien retoriikka? Vertaa itseHävytön hyökkäys taltioitui videolle – ex-F1-kuski pidätettiinUrheilutähdeltä järisyttävä ratkaisu – menettää kymmeniä miljoonia palkkioistaan

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:30
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-ajokissa erityinen yksityiskohta – "Aika siistiä"

  • ti18:56
    Red Bull

    Max Verstappenin uudella tallikaverilla synkkä alku

  • ma22:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottas intoa täynnä – näin Cadillacin F1-testipäivä eteni

  • ma14:11
    Valtteri Bottas

    F1-tallit sulkivat ovet: Valtteri Bottaksesta julki hienoa kuvaa – "Matka alkaa"

  • 24.1.22:28
    Michael Schumacher

    F1-toimittaja matkasi Michael Schumacherin huvilalle – uusi väite terveydentilasta