Azerbaidzhanin Bakussa F1-viikonloppu lähti liikkeelle melkoisella farssilla, kun perjantain ensimmäisissä vapaissa harjoituksissa nähtiin hurja onnettomuus. Williamsin brittikuski George Russell ajoi kohonneen kaivonkannen päältä, mikä rikkoi pahasti hänen autoaan.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Azerbaidzhanin GP suorana 26.-28.4.
Su: Azerbaidzhanin GP klo 15.10, ennakkotunnelmat klo 14.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
Williams joutui vaihtamaan Russellin autoon uuden rungon erikoisen tapaturman seurauksena.
Itse kaivonkansi lähti töröttämään sen jälkeen, kun Ferrarin Charles Leclerc oli ajanut sen yli. Hetkeä myöhemmin paikalle tullut Russell ei pystynyt havaitsemaan kohonnutta kantta. Brittikuski tuli tilanteeseen yli 300 kilometrin nopeudella.
Williamsin tallipäällikkö Claire Williams vakuutteli, että talli aikoo puhua törmäyksestä aiheutuneista kuluista ja korvauksista kansainvälisen autoliiton FIA:n kanssa.


