Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Evira: 200 kohdetta tarkastettiin kebab-kohun vuoksi

Julkaistu 06.02.2012 14:17(Päivitetty 06.02.2012 14:28)

Elintarviketurvallisuusvirasto Eviran mukaan kuntien valvontaviranomaiset ovat tehneet Lihaliike Agali Oy:n tuotteiden jäljittämiseksi yhteensä noin 200 tarkastusta.

Elintarviketurvallisuusvirasto Evira asetti 12.1.2012 tekemällään päätöksellä Lihaliike Agali Oy:n markkinoille toimittaman lihan sekä raakaliha- ja lihavalmisteet myynti-, luovutus- ja käyttökieltoon sekä määräsi ne hävitettäväksi kuntien valvontaviranomaisten valvonnassa. Yrityksen tuotteista paljastui muun muassa vakavia hygieniapuutteita.

Evira sai poliisilta luettelon yrityksistä, joille Lihaliike Agali Oy on vuoden 2011 aikana toimittanut tuotteitaan. Valvontaviranomaisia pyydettiin tarkastamaan luettelossa mainitut yritykset tuotteiden jäljittämiseksi. Sen lisäksi Evira pyysi valvojia tarkastamaan myös muiden yritysten hankintoja, koska Lihaliike Agali Oy:stä saadut tiedot tuotteiden toimituksista olivat puutteelliset.

Eviran mukaan kuntien valvontaviranomaiset ovat tehneet Lihaliike Agali Oy:n tuotteiden jäljittämiseksi yhteensä noin 200 tarkastusta. Valtaosassa tarkastetuista kohteista ei ollut tarkastushetkellä Lihaliike Agali Oy:stä peräisin olevia tuotteita. Muutamat yritykset ovat ilmoittaneet valvojalle ostaneensa Lihaliike Agalista vain koe-eriä, mutta tilauksia ei ole jatkettu tuotteiden huonolaatuisuuden vuoksi. Lisäksi muutama yritys on kertonut palauttaneensa tuotteet takaisin Lihaliike Agaliin samasta syystä. Hävitettäväksi määrättyjä tuotteita on löytynyt tarkastuksissa kaikkiaan vain vajaa 30 kg.

Eviran Kunnat toteuttivat jäljitettävyystoimenpiteet tehokkaasti ja määräystenvastaiset tuotteet on poistettu markkinoilta.

Lue myös: Uusi käänne kebab-kohussa: Ravintolaluettelossa epätäsmällisyyksiä

Lähde: Evira

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Tästä terveysseikasta matkailijoiden olisi hyvä olla tietoinen: "Kukaan ei tiedä kantavansa sitä"Syötkö tarpeeksi terveellisesti? Tarkista ravitsemusterapeutin listastaTämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alustaOmistatko tällaisen pyörän pumpun? Älä käytä enää!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 09:39
    Lääketiede

    Tästä terveysseikasta matkailijoiden olisi hyvä olla tietoinen: "Kukaan ei tiedä kantavansa sitä"

  • 06:55
    Ravitsemus

    Syötkö tarpeeksi terveellisesti? Tarkista ravitsemusterapeutin listasta

  • Eilen18:58
    Sähköautot

    Tämä on sähköautojen "Akilleen kantapää" talvisin – "Tulee aika monelle yllätyksenä"

  • Eilen16:15
    Pasta

    Kuinka paljon on yksi annos pastaa? Näin mittaat!

  • Eilen14:47
    Romutuspalkkio

    Romutuspalkkio uuden auton hankintaan? Laki astuu voimaan vuoden alusta