Eva-Marie Malin on joutunut elämään ahdistavassa epätietoisuudessa jo lähes kahden viikon ajan hänen tyttärensä kadottua yllättäen Kauhajoella.
Miten kadonneita etsitään? Videolla tästä kertovat KRP:n ylikomisario Tero Haapala ja Vapaaehtoisen pelastuspalvelun johtaja Erkki Huovinen.
9:43
Malin kertoo MTV Uutisille, että hänen 17-vuotias Pinja-tyttärensä katosi täysin yllättäen Kauhajoella tiistaina 4.2. Pinja oli lähtenyt lenkille kello 11.30 aikaan. Tämän jälkeen Pinja katosi täysin ja puhelin sammui pian tämän jälkeen.
– Hänestä ei ole tullut mitään tietoa. Poliisillekin on tehty katoamisilmoitus, mutta Pinjasta ei ole saatu mitään havaintoa. Ei ole tietoa, että mistä häntä edes etsisi.
Pinja lähti lenkille ja katosi
Malin kertoo Pinjan muuttaneen ennen joulua Kauhajoen keskustan tuntumassa sijaitsevaan asuntolaan. Malin kertoo, että hän ei havainnut mitään poikkeavaa ennen tyttärensä katoamista.

