Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Euroopasta ropisee jo Macronille onnitteluja ensimmäisen vaalikierroksen voitosta

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 24.04.2017 05:08

MTV UUTISET - STT

Euroopan poliittiselta johdolta on jo alkanut ropista ensimmäisiä onnitteluja Ranskan presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen alustavan ääntenlaskennan mukaan voittaneelle keskustalaiselle Emmanuel Macronille.  

En Marche -liikettä edustava, Eurooppa-myönteinen Macron kohtaa toisella kierroksella alustavan ääntenlaskennan mukaan äärioikeiston Marine Le Penin. 

Euroopan komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker on onnitellut Macronia vaalien ensimmäisen kierroksen ykköspaikasta. Juncker toivotti Macronille myös onnea toiselle kierrokselle.  

Myös Saksan liittokanslerin Angela Merkelin tiedottaja on toivottanut Macronille "kaikkea hyvää tuleville viikoille". 

– On hyvä, että Emmanuel Macron menestyi vahvaa EU:ta ja sosiaalista markkinataloutta ajavalla linjallaan, tviittasi Merkelin edustaja Steffen Seibert.  

Macron suopeampi Euroopalle 

Macron olisi EU-johdolle mieluisampi valinta Ranskan johtoon kuin Le Pen, joka on sekä euroskeptikko että maahanmuuton rajoittamisen kiihkeä ajaja. 

Macron lupasi heti vaaliyönä "olla isänmaanystävien presidentti kansallismielisten uhkaa vastaan" ja vakuutti kantavansa "Ranskan ja Euroopan toiveita". 

Puoliltaöin näytti siltä, ettei Macron saanut vaalien ensimmäisellä kierroksella merkittävästi enempää ääniä kuin Le Pen. Molempien äänisaalis on ennusteiden mukaan 22-24 prosenttia.  

Tuoreen mielipidekyselyn mukaan Macronilla on toisella kierroksella hyvät mahdollisuudet voittaa Le Pen selvin luvuin. Ipsos-tutkimuslaitoksen kyselyn mukaan riippumatonta Macronia kannattaa presidentiksi 62 prosenttia ranskalaisista. 

Vaalien toinen, ratkaiseva kierros järjestetään kahden viikon kuluttua 7. toukokuuta.

Ulkomaat

Lisää aiheesta:

Macron ja Le Pen ottavat mittaa toisistaan illan väittelyssä – odotettu kohtaaminen voi ratkaista vaalikamppailun viime metrit RanskassaMacron ja Le Pen kohtaavat Ranskan presidentinvaalien toisella kierroksellaMacron voitti selvästi Ranskan presidentinvaalit - Le Pen onnitteli joMacron varmistui Ranskan presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen voittajaksiMacron lupaa olla isänmaanystävien presidentti kansallismielisten uhkaa vastaanRanskassa ex-pääministeri Fillon nousee keskustaoikeiston presidenttiehdokkaaksi

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 14:15
    Vladimir Putin

    Tuleeko Venäjältä lisää "erikoisoperaatioita"? Näin Putin vastaa – suora lähetys käynnissä

  • 13:40
    Ukrainan sota

    Ukraina sanoo iskeneensä Venäjän varjoalukseen Välimerellä

  • 12:56
    Vladimir Putin

    "Tämä on ryöstö" – Putinilta kovaa tekstiä EU:lle

  • 10:53
    EU

    Zelenskyi: EU:n tukipaketti vahvistaa Ukrainaa

  • 10:22
    Vladimir Putin

    Putinin maratonilla tänään selvä tarkoitus: "Luu kurkkuun"