Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-maat haluavat jatkaa sisärajatarkastuksia

Lehtikuva
Julkaistu 25.01.2016 20:13

MTV UUTISET

EU-maiden sisäministerit haluavat EU-komission valmistelevan tilapäisten sisärajatarkastusten jatkamisen sallimista. 

- Ministerit antoivat todellakin EU-komissiolle tehtäväksi laatia laillinen teksti, että sen pohjalta voidaan pidentää sisäisiä rajatarkastuksia Schengen-alueella. Nykyinen laki sallii puoli vuotta, nyt halutaan kaksi vuotta lisää, MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Helena Petäistö kertoo Amsterdamista, jossa sisäministerit ovat olleet koolla. 

Sisäministeri Petteri Orpo (kok.) totesi jo aiemmin päivällä, että Suomi kannattaa tarkastusten jatkamista voimakkaasti.

- Nämä sisärajakontrollit tehdään, jota Schengen voitaisiin pelastaa. Se on ainut tie saada tämä hallitsematon tilanne kontrolliin ja sitä kautta palata normaaliaikaan. Siihen kun yhdistetään tämä sisärajakontrolli, kunnollinen ulkorajavalvonta ja sisälle tulevien rekisteröinti, Turkin kanssa tehtävä sopimus, niin siinä on se kokonaisuus, jolla tämä on ratkaistavissa, Orpo totesi MTV Uutisille ennen kokousta. 

Lisää aiheesta:

Ruotsi, Norja ja Tanska jatkavat sisärajatarkastuksiaRajatarkastukset Ruotsin ja Tanskan rajalla voivat jatkua Saksa ja Itävalta patistavat EU:ta jatkamaan rajatarkastuksiaOrpo: Sisärajatarkastusten lopettaminen edellyttää maahanmuuton hillitsemistäRuotsin rajatarkastukset ja Slovenian piikkilanka pääosassa MaltallaPääministeri Sipilä: Suomella ei tarvetta rajatarkastuksiin
PakolaisetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pakolaiset
  • 14.8.13:56
    Turvapaikanhakijat

    Ministeri älähti, Maahanmuuttovirasto selventää: Gazalaisille ei automaattista turvapaikkaa Suomesta

  • 11.8.17:34
    Sairaudet ja taudit

    Ukrainasta leviää muualle Eurooppaan bakteereja, joihin antibiootit eivät pure

  • 10.7.17:48
    EU

    Demokraatti: Suomi jäämässä pois EU:n uudesta pakolaisohjelmasta

  • 11.6.22:20
    Puola

    Puola saattaa aloittaa rajatarkastukset Saksan rajalla tänä kesänä

  • 10.6.16:17
    EU

    EU haluaa helpottaa turvapaikanhakijoiden lähettämistä "turvallisiin kolmansiin maihin" –ihmisoikeusjärjestöiltä tyrmäys