Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU käynnistää tutkimuksen Temusta

11:44Temu sai kansan koukkuunsa – kiinalaisjätti muita halpakauppoja huonompi?Temu sai kansan koukkuunsa – kiinalaisjätti muita halpakauppoja huonompi?
Julkaistu 31.10.2024 14:25(Päivitetty 31.10.2024 18:57)

Lotta Stenroos

lotta.stenroos@mtv.fi

Euroopan komissio käynnistää tutkimuksen kiinalaisen verkkokauppajätti Temusta.

Tutkimus käynnistetään laittomien tuotteiden myyntiä koskevien EU:n sääntöjen mahdollisen rikkomisen vuoksi, kertoo Reuters. 

Komissio pyysi jo aiemmin tässä kuussa Temulta tietoja EU:n digitaalipalvelulain (Digital Services Act, DSA) nojalla.

Euroopan komissio nimesi toukokuussa Temun "erittäin suureksi verkkoalustaksi", mikä tarkoittaa, että sen on tehtävä enemmän laittoman ja haitallisen sisällön sekä väärennettyjen tuotteiden torjumiseksi alustallaan DSA:n mukaisesti.

Lue myös: Järjestön mukaan kiinalaisen verkkokaupan Temun tuotannossa aihetta epäillä ihmisoikeusrikkomuksia

Temu on kiinalaisen verkkokaupankäynnin jättiläisen PDD Holdingsin tytäryhtiö ja on kasvanut nopeasti Euroopassa ja Yhdysvalloissa aggressiivisen markkinoinnin avulla. 

Temu on houkutellut miljoonia käyttäjiä verkkosivustolleen ja sovellukseensa iskulauseella "shoppaile kuin miljardööri". Komission mukaan Temulla oli syyskuussa 92 miljoonaa kuukausittain aktiivista käyttäjää EU:ssa.

Temu tarjoaa alihintaan kaikenlaista keittiökoneista elektroniikkaan ja vaatteista asusteisiin.

Monet sivustolla myytävistä vaatteista, kengistä ja käsilaukuista on suunniteltu niin, että ne näyttävät samankaltaisilta kuin suositut, kalliit merkkituotteet.

Temu väärennettyjä tuotteita vastaan taistelevaan verkostoon? 

Samaan aikaan EU:n painostuksen rinnalla Temu harkitsee liittymistä verkkokauppa-alustojen ja tuotemerkkien ryhmään, joka tekee yhteistyötä estääkseen väärennettyjen tuotteiden myynnin verkossa Euroopassa.

Väärennettyjen tuotteiden myyntiä internetissä koskeva asiakirja on Euroopan komission tukema vapaaehtoinen sopimus, jonka allekirjoittajiin kuuluvat muun muassa verkkokauppaketjut Amazon, Alibaba ja eBay sekä tuotemerkit, kuten Adidas, Nike, Hermes ja Moncler.

Reutersin lähde kertoo, että Temun liittyminen verkostoon vaikuttaisi koko verkoston uskottavuuteen.

Temua Pohjoismaissa edustavan ruotsalaisen Agera pr-toimiston edustaja Michael Falk otti yhteyttä MTV Uutisiin jutun julkaisun jälkeen ja vahvisti keskustelut väärennettyjen tavaroiden myyntiä internetissä koskevaan yhteisymmärryspöytäkirjaan liittymisestä.

– Temu suhtautuu vakavasti DSA:n mukaisiin velvollisuuksiinsa ja investoi jatkuvasti sääntöjen noudattamista koskevan järjestelmämme vahvistamiseen ja kuluttajien etujen turvaamiseen alustallamme, kirjoittaa Falk sähköpostissaan MTV Uutisille.

Juttua täydennetty kello 18.57 Temun edustajan kommenteilla.

Lue myös: 

14 tuotteen joukosta yksi oli käyttökelvoton – mitä muuta Temu-ostoksista paljastui?

Sheinin ja Temun tuotteista löytyi myrkyllisiä aineita

Temusta ostettu tavara voi vastata täysin Suomessa myytyä

Ultrahalpa Temu koukuttaa – näin verkkojätti manipuloi ostajaa

Lisää aiheesta:

Temu-paketeille tulee kahden euron käsittelymaksuToimittaja hankki lasten kantorepun Temusta ja teki järkyttävän havainnonToimittaja tilasi Temusta lasten kantorepun – järkyttävä lopputulos14 tuotteen joukosta yksi oli käyttökelvoton – mitä muuta Temu-ostoksista paljastui?Ultrahalpa Temu koukuttaa – näin verkkojätti manipuloi ostajaaAmazon nosti kanteen EU:n uuden digilainsäädännön vuoksi
VerkkokauppaEUVerkkohuijauksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Verkkokauppa
  • Eilen13:01
    Kauppa

    Verkkokauppa.comille yli puolen miljoonan seuraamusmaksu – Avi: "Menettely altistanut rahanpesulle ja terrorismin rahoittamiselle"

  • ma05:33
    Raha

    Temuttajien saituudesta yllättävä havainto: "Perisuomalainen synti"

  • 22.9.10:20
    Kuluttaminen

    Tukesin pääjohtaja varoittaa kiinalaisverkkokauppojen vaaroista: "Sikaa säkissä"

  • 13.9.07:33
    Shoppailu

    Voiko nettikauppaan palauttaa liikaa tavaraa? Selvitimme, millainen käytös johtaa jäähyyn

  • 10.9.16:47
    Kaupan ala

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä