Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
14:33Pöllöraati
Julkaistu 25.10.2018 10:29

Salla Laurila

Vihreät ilmoitti eilen tiedotustilaisuudessa Touko Aallon väistymisestä puheenjohtajan tehtävästä. Uusi puolueen puheenjohtaja valitaan noin viikon päästä.

Katso yllä olevalla videolta koko Pöllöraadin keskustelu

Toimittaja ja viestintäyrittäjä Eeva Lehtimäki arvioi Huomenta Suomen Pöllöraadissa, että uutisessa hätkähdyttävintä oli tieto puolueen puheenjohtajan terveydentilasta. Touko Aalto kertoi eilen julkisessa Facebook-päivityksessään sairastuneensa masennukseen.

– Herää kysymys, onko hän voinut lähipiirilleen kertoa, että hän hoitaa erittäin vaativassa tilanteessa, kannatuksen laskiessa ison puolueen puheenjohtajuutta ja on vakavasti sairas, Lehtimäki sanoo.

Kiusaus konkarivalintaan

Pöllöraati arvioi, että puheenjohtajavaihdos tulee puolueen kannalta hankalaan saumaan, sillä eduskuntavaalit lähestyvät ja kesällä 2019 puolueen on määrä jälleen äänestää uudesta puheenjohtajasta.

MTV Uutisten politiikan ja talouden päällikkö Jussi Kärki arvioi, että puolueella saattaa olla kiusaus valita joku entisistä puheenjohtajista kannattelemaan puolue vaalien yli ennen kesän puoluekokousta.

– Kiusaus olisi siihen, että Pekka Haavisto tai Ville Niinistö vetäisi tämän pätkän, sillä vaalit ovat rankka paikka ensikertalaiselle. Ville Niinistön kohdalla minun on tosin sanottava, että jos hän kuusi vuotta puoluetta johdettuaan tulisi nyt takaisin valtaan kuin Putin, se olisi todella tunkkaisen näköistä. Ehkä se olisi naisen paikka jo.

Etsivätkö Vihreät uuden puheenjohtajan vai valitaanko konkari hoitamaan vaalit? "Kiusaus olisi siihen, että Pekka Haavisto tai Ville Niinistö vetäisi tämän pätkän"


– Sääntöjen mukaan Ville Niinistö voisi tulla uudelleen valituksi, mutta olen samaa mieltä, että Vihreillä on uusi mahdollisuus, uuden henkilön paikka, MustReadin päätoimittaja Anne Moilanen jatkaa.

Strategisia valintoja

Lehtimäki arvioi, että Vihreissä tehdään nyt strategisia valintoja puheenjohtajuudessa.

Tilanne saattaisi ensi kesänä olla sekava, jos puolue olisi mukana hallitusneuvotteluissa ja neuvotteluiden ja hallituksen muodostamisen välissä puolueen puheenjohtaja vaihtuu.

– Valitaanko pysyvä puheenjohtaja nyt marraskuun alussa vai lähdetäänkö konkarivedolla. Olisi hullua ottaa ensin uusi kokeilemaan ja vaihtaa taas uusi puheenjohtaja kesäkuussa. Vaihto tulee vaikeaan paikkaan, kun uusi hallitus muodostetaan.

Lisää aiheesta:

Pöllöraati löylytti vihreitä: "Puolue on surkeassa jamassa ilmat pihalla"Viekö tappio vihreiden Ohisalon vaihtoon? "On sanonut jo, että se tulos tai ulos"Kommentti: Vihreiden puheenjohtajakisa alkoi täystyrmäyksellä ja osoitti minun olleen väärässä – toinen kerta toden sanoo Maria OhisalolleJussi Kärjen kommentti: Vihreiden Ohisalo ei tarttunut isoon mahdollisuuteen, katseet kääntyvät Haavistoon ja NiinistöönMTV:n politiikan toimittaja: Aallon seuraajaksi on kaksi vahvaa ehdokasta – "Putinmainen paluu johtajaksi olisi epätodennäköistä"Jussi Kärjen kommentti: Touko Aallon dramaattinen vuoristorata, Maria Ohisalo vahva nimi Vihreiden johtoon
Touko AaltoHuomenta SuomiPöllöraatiVihreätEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Touko Aalto
  • 19.06.202112:10
    Vihreät

    Vihreiden ex-puheenjohtajat kertovat, miksi puolue kärsi kipeän vaalitappion – "Pidän tätä hirveän suurena virheenä"

  • 19.02.202117:25
    Kuntavaalit

    Uupumuksen takia vihreiden puheenjohtajuudesta luopunut Touko Aalto ehdolle kuntavaaleissa

  • 15.09.202014:00
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Touko Aalto kertoo MTV Uutisille uudesta rakkaastaan: "Hän tipahti taivaalta ihan uutena ihmisenä koronakevään aikana"

  • 13.09.202021:27
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Ensimmäinen pudotus! Hän joutui jättämään Tanssii Tähtien Kanssa -kilpailun ensimmäisenä

  • 13.09.202020:27
    Tanssii Tähtien Kanssa

    "Tämä oli todellinen huumoripläjäys!" Touko Aalto sai tiukkaa kritiikkiä tuomareilta