Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ethän syyllisty tällaiseen sikailuun levähdysalueilla – pois teiden kunnossapidon varoista

3:56Näillä vinkeillä et nukahda rattiin
Julkaistu 26.06.2018 11:57

MTV LIFESTYLE

Liikennevirasto ja ELY-keskukset pyrkivät pitämään maanteiden levähdysalueet siistissä kunnossa, mutta laittoman roskaamisen takia tehtävä on vaikea. Lisäpanostukset jätehuoltoon söisivät tiestön kunnossapidon rahoja.

Pääkuvan video

Levähdyspaikat tulevat tarpeeseen, jos väsyt ajaessa

Monilta maanteiden levähdysalueilta löytyy samanlaista tavaraa kuin jätelaitoksista eli vanhoja huonekaluja, auton renkaita ja rakennusjätettä. Näky ei ole kaunis ja se saa myös kunnossapidon ammattilaisen vihaiseksi.

– Taukopaikat pysyisivät siisteinä, mikäli ihmiset veisivät roska-astioihin vain sinne kuuluvaa jätettä. Tällä tarkoitan automatkan aikana syntyneitä pieniä roskia, kuten eväspapereita, ELY-keskuksen kunnossapidon aluevastaava Antti Laine toteaa.

Laittoman roskauksen takia roska-astioiden tyhjennysvälit ovat kuitenkin liian harvassa – levähdysalue voi näyttää kaatopaikalta jo pari päivää siistimisen jälkeen.

kuva-sottaisesta-levahdysalueesta
Itä-Uudenmaan poliisilaitoksen ottama kuva sottaisesta levähdysalueesta.Itä-Uudenmaan poliisilaitos

– Saamme melko paljon palautetta levähdysalueiden kunnosta. Ymmärrän palautteen, sillä sottaisessa ympäristössä on ikävä pitää lepotaukoa. Teemme parhaamme, mutta tienpitäjä ei voi ryhtyä yhdyskuntajätteiden kerääjäksi. Kaikki jätehuoltoon käytetty lisäpanostus on pois teiden kunnossapidosta, Laine kertoo.

Viranomaisen terveiset: ”Vie jätteet sinne, minne ne kuuluvat”

Tienpitäjän tavoitteena on saada tienvarsien laiton roskaaminen vähentymään.

Käytännössä roskaamiseen on puututtu esimerkiksi levähdysalueiden puuston harvennuksella. Täten laittoman roskaamisen kiinnijäämisriskin pelotetta on saatu lisättyä, koska monelle taukopaikalle on suora näköyhteys tieltä. Näin ympäristörikkeillä voisi olla useampia silminnäkijöitä.

Levähdysalueille on tarkoitus myös tuoda kylttejä, joissa kerrotaan lähimpien jätelajittelulaitosten sijainnit.

– Levähdysalueet pysyvät siisteinä vain yhteispelillä, Laine toteaa.

Hän myös pyytää tienkäyttäjiltä, että he eivät enää veisi yhdyskuntajätteen keräyspaikalle kuuluvaa tavaraa levähdysalueelle.

Lähde: Liikennevirasto

Lisää aiheesta:

Kuvat näyttävät, millaista tuhoa rannoille jätetyt siimat aiheuttavat – lintujen suojelija toivoisi "kauhukylttejä" rannoilleKuvat: Ihmisten välinpitämättömyys johti törkyisen kierrätyspisteen sulkemiseen – "Viimeinen metri onkin liikaa"Tällainen roskavuori kerättiin Helsingin keskustasta 1,5 tunnissa: 1000 tupakantumppia, kertakäyttöastioita ja jopa kasvomaskeja – "Vaikka niistäkin on kunnolliset ohjeet, miten ne pitäisi hävittää"Koronavirusepidemia näkyy myös teiden varsilla – tätä kaikkea ihmiset heittävät surutta tonnitolkulla luontoon: "Ajatellaan jonkun keräävän pois ne sieltä"Ihmiset heittelevät nyt autoista pihalle take away -roskaa – kevätsiivouksessa teiden varsilta löydetty myös autonraatoja, sohvia ja pulloja täynnä virtsaaYli 750 000 tupakantumppia ja yli 2 000 muovipussillista roskaa keränneet Ilkka ja Kaija kertovat: Tällaista roskaa suomalaiset heittävät luontoon – mukana myös pullotettua virtsaa ja riutunut peuran ruho
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 11:44
    Renkaanvaihto

    "Suuri turvallisuusriski" – autoilija, ethän säästä tässä asiassa?

  • 06:44
    Sää

    Malttia liikenteeseen: Ajokeli huonoa isossa osassa maata – erityisesti näillä alueilla kuuran riski

  • Eilen12:02
    Renkaanvaihto

    Voiko jo vaihtaa talvirenkaat alle?

  • to11:57
    Liikenne

    Kamuxin automyynti sakkaa – toimitusjohtaja vaihtoon

  • to11:33
    Liikennesäännöt

    Ajatko 7 km/h ylinopeutta? Et enää, sanoo poliisi