Kaksi rokoteannosta saaneella henkilöllä on todettu koronatartunta, tiedottaa Etelä-Savon kuntayhtymä Essote.
Tartunta on osa tartuntaketjua, jonka on todettu aiheuttaneen koronan eteläafrikkalainen variantti. Kaikkiaan ketjussa on todettu yhdeksän tartuntaa.
– Rokotettu potilas ei joutunut sairaalahoitoon, mutta sai kuitenkin ihan kunnon taudinkuvan verrattuna siihen, miten yhden rokotteen jälkeen taudin saaneet ovat aiemmin sairastuneet, sanoo Essoten terveyspalveluiden johtaja Santeri Seppälä.
Yksilönsuojan takia sairaalasta ei kerrota, minkä valmistajan rokotteen potilas oli saanut.
Virusmuunnoksen aiheuttamasta tartuntaketjusta joutui sairaalaan myös nuorempia potilaita.
– Tästä variantista on aikaisemmin joutunut sairaalahoitoon pääsääntöisesti yli 70- ja yli 80-vuotiaita. Pääsääntöisesti meillä ei alle 50-vuotiaita ole ollut ollenkaan. Nyt selkeästi näillä nuoremmilla oli huomattavasti voimakkaammat oirekuvat hoitoon asti – onneksi ei kuitenkaan tehohoitoon asti.
Lue myös: Suomessa on todettu 863 uutta koronavirustartuntaa – ennätystasoa päiväkohtaisissa tartuntaluvuissa
Seppälän mukaan samasta tartuntaketjusta ei ole jäljitetty muita tartuntoja.