Matkustaja-alus Estonian uppoamisesta on kulunut 26 vuotta.
Tallinnasta Tukholmaan kulkenut Estonia upposi Itämerellä aamuyöllä 28. syyskuuta 1994. Syysmyrskyssä aluksen keulavisiiri irtosi, minkä seurauksena laivan autokannelle tulvi runsaasti vettä. Alus upposi alle tunnissa.
Aluksella olleista 989 ihmisestä 852 kuoli. Valtaosa heistä jäi kadoksiin. Uhrien joukossa oli 17 maan kansalaisia, eniten ruotsalaisia ja heidän jälkeensä virolaisia. Suomalaisia onnettomuudessa menehtyi 10 ja pelastui kolme.
Lue lisää: Näin eteni hetki hetkeltä järkyttävä tragedia, joka pysäytti koko Suomen
Komentosillalta ei nähnyt keulaan
Estonia upposi kansainvälisellä merialueella noin 40 kilometriä Utön saarelta eteläkaakkoon.
Kello yhden aikoihin korkeat aallot rikkoivat aluksen keulavisiirin kiinnityksen. Visiiri irtosi noin vartin yli yksi ja veti keularampin täysin auki.
Onnettomuustutkinnan loppuraportin mukaan tilanteen vakavuus ei välittömästi selvinnyt komentosillalla. Estonian komentosilta sijaitsi sen verran takana, että sieltä ei ollut suoraa näköyhteyttä keulaan. Myöskään komentosillan mittaripöytä ei suoraan kertonut itse visiirin tai rampin vaan niiden lukituslaitteiden asennon.
Katso myös: MS Estonian uppoamisesta 26 vuotta – Tältä kuulosti laivan mayday-kutsu hädän hetkellä
5:24