Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanjan pääministeri Rajoy: Katalonian aluehallitus erotetaan, uudet vaalit pian – "Katalonia on vaatinut Espanjalta mahdottomia"

1:24Rajoy antoi Katalonian aluehallitukselle potkut
Julkaistu 21.10.2017 14:59

MTV UUTISET–STT–AFP–TT

Espanjan hallitus haluaa, että Kataloniassa järjestetään aluevaalit puolen vuoden sisällä. Pääministeri Mariano Rajoy on kertonut toimista, joita hallitus haluaa Katalonian kriisin ratkaisemiseksi. Rajoy ehdottaa myös, että Katalonian aluehallitus erotetaan.

Pääministerin mukaan toimiin ryhdytään, koska Katalonian johto on vaatinut Espanjalta mahdottomia eikä ole antanut pyydettyjä selvityksiä.

Espanjan hallitus kokoontui aamupäivällä pohtimaan, miten itsenäiseksi rimpuileva Katalonia saadaan takaisin ruotuun.

Espanjan perustuslain mukaan keskushallinnolla on oikeus rajoittaa maakunnan itsehallintoa artiklan 155 nojalla. Artiklan mukaan autonominen alue voidaan pakottaa noudattamaan lakia laillisuuden ja kansallisen edun suojelemiseksi, jos se ei noudata lakia tai jos se vakavasti vahingoittaa Espanjan etua. Hallituksen esittämät toimet nojautuvat tämän artiklan aktivoimiseen.

Rajoyn mukaan Katalonialta ei ole tarkoitus viedä kokonaan itsehallintoa. Sen sijaan sivuun halutaan ne päättäjät, jotka rikkoivat lakia Katalonian itsenäisyysäänestyksen yhteydessä.

Hallitus tarvitsee toimilleen myös Espanjan senaatin hyväksynnän. Pääministeri Rajoyn puolueella on enemmistö senaatissa.

Espanjalaismedia kertoi eilen, että hallitus olisi sopinut oppositiossa olevien sosialistien kanssa, että Kataloniassa järjestetään aluevaalit tammikuussa.

Senaatin odotetaan päättävän hallituksen ehdotuksista viikon kuluessa.

Barcelonassa osoitetaan taas mieltä

Katalonialla on tällä hetkellä laaja itsehallinto muun muassa hallinnossa, koulutuksessa ja terveydenhuollossa. Sillä on myös omat poliisivoimat.

Autonomia on Kataloniassa äärimmäisen herkkä asia. Kenraali Francisco Franco lakkautti Katalonian itsehallinnon sotilasdiktatuurinsa aikana.

Itsehallintoon puuttumisen on pelätty aiheuttavan levottomuuksia. Katalonian johtaja Carles Puigdemont on uhannut alueen julistautuvan itsenäiseksi yksipuolisesti, jos itsehallintoa heikennetään.

Barcelonaan on alkuillaksi suunniteltu mielenosoitusta, jossa protestoidaan kahden katalaanivaikuttajan vangitsemista. Espanja määräsi maanantaina vangittaviksi itsenäisyyttä ajavan ANC-liikkeen johtajan Jordi Sanchezin ja katalaanien kulttuuria edistävän järjestön Omnium Culturalin johtajan Jordi Cuixartin. Heidän katsotaan lietsoneen viime kuussa järjestettyjä mielenosoituksia.

Itsenäisyyshanke jakaa katalaaneja. 1. lokakuuta pidetyssä äänestyksessä 90 prosenttia äänistä annettiin itsenäisyyden puolesta, mutta äänestysprosentti oli vain 43. Espanjan keskushallitus yritti monin tavoin estää laittomaksi julistamansa äänestyksen. 

1:53Katalonia vaatii yhä neuvotteluja

Lisää aiheesta:

Barcelonassa juhlitaan Katalonian itsenäistymisjulistusta – Espanjan hallitus aikoo aloittaa itsehallinnon jäädyttämisen jo tänä iltanaEspanjan pääministeri Rajoy senaatissa: Katalonian johto erotettavaEspanjan keskushallinto kutsui Katalonian Puigdemontin Madridiin keskustelemaan kriisistäKatalonian aluejohtaja: Pahin hyökkäys Kataloniaa vastaan sitten Francon aikojenBarcelonassa tuhannet ihmiset marssivat Espanjan vangitseman kaksikon vapauttamiseksiKatalonian aluehallinto tuomitsee kahden katalaanivaikuttajan vangitsemisen – pitää määräystä Espanjan provokaationa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:31
    Israelin ja Hamasin sota

    Ainakin sata kuollut Gazassa vain vuorokaudessa, Israel iski myös Jemeniin – MTV seuraa Israelin maahyökkäystä

  • 20:31
    Puola

    Puolalaismediat: Pariskunnan talo saattoikin tuhoutua Puolan omasta ohjuksesta

  • 17:41
    Alexander Stubb

    "Sodan ja rauhan raja on hämärtynyt" – presidentti Stubbin vierailua Latviassa sävyttää varautuminen tulevaan

  • 17:37
    Yhdysvallat

    New York Times tyrmää Trumpin kunnianloukkauskanteen

  • 17:05
    Koirat

    Nämä koirarodut on kielletty monissa maissa – Suomi sallii kaikki