Ulkovalloilta on tullut täystyrmäys Katalonian julistukselle.
Kataloniassa tuhansia ihmisiä on kokoontunut Barcelonan kaduille juhlimaan itsenäisyysjulistusta. Väkijoukko kantaa Katalonian lippuja ja huutaa Espanjan keskushallinnon vastaisia iskulauseita.
Espanjalaismedian mukaan myös monilla Katalonian paikkakunnilla Espanjan lippu on laskettu alas virastojen lipputangoista.
Katalonian alueparlamentti hyväksyi yksipuolisen itsenäistymisjulistuksen alkuillasta. Asiasta äänesti vain puolikas parlamentti, koska Espanjan yhtenäisyyttä kannattavat opposition edustajat marssivat ulos istuntosalista ennen äänestystä.
Julistus Katalonian tasavallasta hyväksyttiin lopulta äänin 72 puolesta ja 10 vastaan. Lisäksi kaksi äänesti tyhjää.
Äänestys toteutettiin suljetulla lippuäänestyksellä. Sanomalehti El Paisin mukaan näin tehtiin, koska Espanjan lain mukaan itsenäistymisjulistus oli laiton ja sitä tukeneita voitaisiin muuten syyttää rikoksesta, josta maksimirangaistus on jopa 35 vuotta vankeutta.
Tuloksen selvittyä edustajat nousivat laulamaan Katalonian kansallishymniä. Samoin tekivät äänestystä parlamentin ulkopuolella kaduilla seuranneet ihmiset.
Espanjan hallitus kriisikokoukseen
Vain hetkiä Katalonian alueparlamentin äänestyksen jälkeen Espanjan senaatti hyväksyi Katalonian itsehallinnon jäädyttämisen.