Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Esko Eerikäinen onnitteli äitiään syntymäpäivänä vanhojen kuvamuistojen kera: "Meidän suhde on erityinen, välillä kummallinen"

1:33Esko Eerikäinen joutui silmätikuksi lakattujen kynsien vuoksiEsko Eerikäinen kertoo joutuneensa silmätikuksi lakattujen kynsiensä vuoksi.
Julkaistu 02.06.2023 19:05
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Radiojuontaja Esko Eerikäisen äiti täytti vuosia. 

Radiojuontaja  Esko Eerikäisen äiti Ana-Libia Eerikäinen täytti 78 vuotta. Eerikäinen onnitteli äitiään Instagramissa 2. kesäkuuta vanhojen kuvien kera. Kuvissa hänen äitinsä on eri ikäisenä ja yhdessä kuvassa nuoren Eerikäisen kanssa. 

– Hyvää syntymäpäivää. Äiti on äiti aina, 78 vuotta elämäniloa ja paljon hyviä neuvoja. Meidän suhde on erityinen, välillä kummallinen, mutta molemmat tiedetään, että rakkaus on vahva ja katkeamaton. Vaikka meitä revittiin erilleen, niin ollaan silti aina yhdessä. Rakastan sinua paljon, Eerikäinen kirjoitti. 

Kuvia voit selata nuolesta.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä.

Eerikäinen on syntynyt Kolumbiassa. Jakamiensa otosten kolmannessa kuvassa hän on äitinsä kanssa. Hän on aiemmin kertonut olevansa kuvassa 12-vuotias ja lähdössä takaisin Suomeen ilman tietoa siitä, milloin näkisi perheensä uudelleen. Hänen isänsä oli kuollut paria kuukautta kuvanottoa aiemmin, ja hänen äitinsä yritti pitää kaiken kasassa.

Eerikäisellä on yhteinen Victoria-tytär ex-vaimonsa Martina Aitolehden kanssa.

Lue myös: Esko Eerikäisen päänahka paloi vaalennusaineista – teki hiustensiirron

Lisää aiheesta:

Esko Eerikäiseltä tunteikas postaus Victoria-tyttärelleenEsko Eerikäisen äiti pääsi mukaan poikansa kuvauksiin – juontaja ylistää elämänsä tärkeää naista: "Hän on silti mun kuningatar"Esko Eerikäisen lapsuuskuva huvittaa sosiaalisessa mediassa: "Skidistä lähtien parrankasvu ollut kohtalainen"Esko Eerikäinen muistelee edesmennyttä tätiään: "Perheemme ei ole päässyt koskaan yli kuolemasta"Esko Eerikäinen hellyttävissä yhteiskuvissa Victoria-tyttären kanssa – hehkuttaa lastaan koskettavasti: "Elämäni rakkaus, mun koko maailmani"Esko Eerikäinen onnittelee tytärtään – julkaisi suloisia kuvia: "Rakastan sinua yli kaiken"
Esko EerikäinenKolumbiaMartina AitolehtiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Esko Eerikäinen
  • 28.8.11:28
    Kuolleet

    Esko Eerikäinen kommentoi Janne Rauhalan kuolemaa: "Tämä on suuri sokki"

  • 20.8.22:02
    Seurapiirit

    Esko Eerikäiseltä liikuttava päivitys Victoria-tyttärestä: "Silmien räpäyksessä…"

  • 9.8.19:30
    Martina Aitolehti

    Esko Eerikäiseltä tunteikas postaus Victoria-tyttärelleen

  • 9.7.06:00
    Martina Aitolehti

    Podcast: Näin Victoria-tytär suhtautuu vanhempiensa Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen yhteiseen projektiin

  • 1.7.10:30
    Vappu Pimiä

    Podcast: Esko Eerikäisen isä kuoli sydänkohtaukseen juontajan ollessa 12-vuotias: "Kyyneleet jäätyivät"