Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Esapekka Lappi vahvisti ikävän uutisen MTV Urheilulle: "Et sinäkään mene töihin, jos siitä pitää maksaa"

1:48Monzan MM-ralli lauantaina: Ogier iskussa, Lappi ongelmissaMonzan MM-rallin ratkaisevat käänteet nähtiin lauantaina.
Julkaistu 06.12.2020 17:00

MTV URHEILU – AKI HIETAVALA

Esapekka Lappi kertoi ikävän uutisen Monzan MM-rallin päätteeksi. M-Sport Fordin tallissa tällä kaudella ajanut pieksämäkeläinen vahvisti, ettei ura jatku ensi vuonna MM-sarjassa. 

Lappi siirtyi täksi kaudeksi brittitiimiin, kun Citroen päätti lopettaa WRC-toimintansa. Ensi vuodelle ajopestiä ei ole, sillä molemmat tehdastiimit Toyota ja Hyundai ovat täynnä. 

– Ei ole ajopaikkoja. Sehän se tilanne vaan on. Toki kiinnostaisi ajaa. Polte on vielä ajaa ja menestyä. Tällä hetkellä paikat ovat vähissä ja aika vaikeat ajat muutenkin. Ei vaan ole paikkaa, missä ajaa, Lappi vahvisti MTV Urheilulle.

Tällä kaudella Lappi sai vielä palkkaa Citroenilta. Ensi vuodeksi M-Sportin ajopestistä olisi päinvastoin pitänyt maksaa. Kyse oli siis puhtaasti rahasta, sillä Lappi kuuluu edelleen MM-sarjan parhaimpiin kuskeihin. 

– Sanotaanko näin tai mitenkähän sen sanoisi kauniisti. Et sinäkään mene töihin, jos siitä pitää maksaa, Lappi kertoi. 

Tulevaisuus on Lapin osalta auki. Jos ja kun ajopestiä ei ensi vuodelle löydy, on MM-sarjaan takaisin kipuaminen tunnetusti hankalaa.

– En tiedä vielä (mitä teen ensi vuonna). Pitää miettiä, mitä sitä isona rupeaa sitten tekemään. Eihän sitä kannata vielä hanskoja seinälle kokonaan laittaa. En sano, että ei ikinä. Ensi vuonna ei ainakaan ajeta, joten on vaikea nähdä, miksi saisin sitten ajaa 2022, Lappi summasi.

– Se on kuitenkin tosi tärkeä ajaa nämä kisat joka vuosi läpi ja pitää tuntuma yllä. Ehkä se (pettymys) tulee vielä tänään tai myöhemmin. Vähän kurjalta tuntuu, mutta tilanteelle ei voi mitään, Lappi jatkoi.

LUE MYÖS: Kommentti: Sébastien Ogier vei taas kerran mestaruuden – ja hyvä niin: Toyota otti Kalle Rovanperän kanssa tietoisen riskin, joka kostautui vielä tänä vuonna

Pieksämäkeläinen jäi tänä vuonna ilman palkintosijoja. Parhaat tulokset Lappi ajoi kauden avanneessa Monte Carlon rallissa sekä Monzassa.

– Varmasti tämä oli kaikille aika outo vuosi. Pandemia sotki meidän hommia aika tavalla, mikä on täysin ymmärrettävää. Kiva että saatiin muutamat kisat loppukauteen. Tiimin kanssa lähti ihan hyvin liikkeelle ja oli edes vähän rahaa, että voitiin ajaa testejä, Lappi selvitti.

– Meksikon jälkeen ei ole ajettu testiä yhtään päivää. Totta kai se vaikeutti loppukautta. Koronatauon aikana muut tiimit menivät eteenpäin. Tuli vähän silmille sitten syksyllä, miten paljon ollaankaan perässä.

Lappi ei koe, että eri kuskeilla M-Sportin menestys olisi ollut yhtään parempaa. Lappi ja Teemu Suninen ajoivat sen, minkä vaillinaisilla laitteilla saivat aikaiseksi. 

– Me ajoimme Teemun kanssa omaa samaa vauhtia. Sillä autolla ei paljon kovempaa tulla, kun kaksi kuskia ajoivat sekuntien sisään. Onneksi tässä viimeisessä kisassa ei ollut niin paljon autosta kiinni. Kausi alkoi ja loppui samalla tavalla. Saimme nelostilat samantyyppisistä ralleista, Lappi kertoi.

Koronapandemian supistama tynkäkausi päättyi Toyotan Sebastien Ogierin juhliin. Vaikka kauden aikana ajettiin vain seitsemän MM-rallia, ei mestarista ole Lapin mukaan epäselvyyttä.

– Kaikilla meillä oli silti mahdollisuus. Ihan turha pelleillä sen suhteen, etteikö Ogier olisi ansainnut mestaruutta tai Elfyn (Evans), jos olisi voittanut. Vähän lyhyempi kausi tämä oli, mutta kaikkien piti pärjätä. Arvostan tätä vuotta ihan yhtä lailla kuin kaikkia muitakin kausia.

Lisää aiheesta:

Esapekka Lappi ei edes puhu mestaruustavoitteista – "On ollut vähän stressiä"Esapekka Lapilta "melkoinen pomppu" – tuore Hyundai-kuski paljastaa nyt, mitä pari vuotta sitten tapahtui: "Tämä on huvittavaa"Esapekka Lappi lyö kaikki yhden kortin varaan – "Paineita on" Teemu Suninen avaa WRC-sopimuksensa yksityiskohtia – "Tiedostettiin, ettei M-Sportilla ole rahaa"Esapekka Lappi uskoo säilyttävänsä paikkansa WRC-auton ratissa – ”Olen luottavaisin mielin, että saan jatkaa ensi vuonna”Jari Huttusen MM-uran jatko vaakalaudalla – "Toivottavasti saadaan joku ajopaikka ensi kaudeksi"
RalliEsapekka LappiMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • Eilen10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • Eilen08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • pe19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • pe12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"