Citroenin keskiviikkona julkaisema tiedote WRC-tiimin vetäytymisestä nostatti kulmia.
Citroen ilmoitti päivällä, että se jättää rallin MM-sarjan välittömästi. Talli kertoi tehneensä päätöksen sen jälkeen, kun ranskalaistähti Sebastien Ogier oli ilmoittanut lähtevänsä tiimistä.
Ranskalaistallin tiedote sai osakseen kovaakin kritiikkiä sosiaalisen median puolella. Citroenia syytettiin muun muassa siitä, että tallin vetäytyminen pistettiin Ogierin piikkiin.
- Syytetäänkö tässä tiedotteessa Sebastien Ogieria Citroenin vetäytymisestä? Toivon, ettei näin ole. Minä ja monet muut uskovat, että hän saavutti enemmän vuonna 2019 kuin autolla olisi pitänyt olla mahdollista saavuttaa! Surullinen lopetus, WRC-TV:n toimittaja Colin Clark kirjoitti Twitterissä.
Citroenin tiedotteen sananvalinnat leimattiin muutenkin kyseenalaisiksi.
- Ilman Sebastien Ogieria ja ilman yhtäkään vapaata ykkösluokan kuljettajaa taistelemaan maailmanmestaruudesta Citroen on tehnyt päätöksen vetäytyä etukäteen WRC-ohjelmastaan, tiedotteessa kirjoitettiin.
Monet tulkitsivat tämän lauseen piikittelynä suomalaiskuljettaja Esapekka Lapille, jolla oli Ogierin tavoin Citroenin kanssa sopimus ensi vuodesta. Citroenin lähtö MM-sarjasta vei työpaikan Lapilta.

