Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Esapekka Lappi lakkasi uskomasta Tänakin satuja: "Se huijaa, sanoi minulle"

Ott Tänak ajaa kovaa painajaismaisella autollaan.
Ott Tänak ajaa kovaa painajaismaisella autollaan.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 06.08.2022 13:35
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Koko Suomen MM-rallin läpi autoaan sadatellut virolaiskuski Ott Tänak on ollut koko ajan varsin tyytyväinen autoonsa, väittää Hyundai-kuskin johtoa kiinni ajava Esapekka Lappi.

Lappi lähti päivään vain 3,8 sekunnin takamatkalta, joka venähti heti päivän ensimmäisellä erikoiskokeella 6,6 sekuntiin. Huoltotauolla hän oli jo lähes kymmenen sekuntia perässä.

MTV seuraa – Suomen MM-ralli: Tänak ajaa raivoisasti Rovanperä ja Lappi kannoillaan

Samaan aikaan Kalle Rovanperä on kuronut Tänakin johtoa ja hengittää jo Lapin niskaan kolmen sekunnin päässä päästyään eroon perjantain huonosta ajopaikastaan.

Tänak on haukkunut autoaan "painajaiseksi" läpi rallin ja väittänyt ajavansa aivan äärirajoilla jatkuvasti. Lappi ei osta puheesta sanaakaan.

– Se huijaa. Toimii se auto hienosti, se sanoi minulle shakedownissakin, ettei se auto ole oikeasti paha, mutta medialle se kertoo näköjään jotain satuja, Lappi täräytti suoraan C Moren haastattelussa.

Samat neljä erikoiskoetta ajetaan vielä lauantaina toiseen kertaan läpi. Kärki on välttynyt isoilta virheiltä, joten nyt odotetaan, kenelle se osuu ensimmäisenä huippunopeilla pätkillä.

– He tulevat todella kovaa. Varsinkin Kalle on tehnyt muutamia hienoja aikoja tänään. Esapekalla ja Elfynilla on ollut vähän enemmän ylä- ja alamäkeä, mutta näen jokaisen pätkän päätteeksi, että he ovat todella vahvoja, Tänak totesi.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperän kauhunhetki pienestä nuottivirheestä: "Mentiin ojia pitkin"

Hänen mukaansa pieneenkään hengähdykseen ei ole varaa, vaikka toisella lenkillä erojen saaminen vaikeutuu.

– Vaikea osuus on vasta tulossa. Ralli on pitkä. Vaikein osuus on pitää tuo ero, Tänak vakuutti.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä nauroi Jari-Matti Latvalan melkoiselle heitolleOtt Tänakilta kunnioittavia sanoja Rovanperästä: "Kalle laittoi muut ulos"Suomalaistähdet väittivät Ott Tänakin valehtelevan – näin hän vastaa syytöksiinEsapekka Lappi hiillostaa Ott Tänakia: "Helvetin hyvä, että siitä tuntuu pahalta"Esapekka Lappi hämmästeli Harjun EK:n "suonenvetoaan" – suomalaisella selkeä suunnitelma päätöspäiväänJari-Matti Latvalan johtama Toyota aloittanut erittäin vahvasti – kilpailijan pomo kärmeissään: "Ott Tänakin meno yksinkertaisen hidasta"
Suomen MM-ralliEsapekka LappiOtt TänakMM-ralliUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

Suomen MM-ralli
  • 11.10.07:00
    MM-ralli

    Kalle Rovanperältä tunnustus: Vihjaus lopettamisesta jo kaksi kuukautta sitten

  • 26.9.10:09
    Elokapina

    Kolme Elokapinan aktivistia on kannellut poliisin televalvonnasta hovioikeuteen – syyttävät väärien tietojen antamisesta MM-rallien tapahtumista

  • 29.8.13:26
    MM-ralli

    Suomen MM-rallin hehkutettu erikoisuus herätti keskustelua: "Onhan se vähän ohut"

  • 10.8.07:30
    MM-ralli

    Tommi Mäkisen uralla onnekas startti – yllättävä muutos avasi tien huipulle

  • 8.8.11:03
    MM-ralli

    Suomen MM-ralli jysäytti hurjat lukemat