Tasavallan presidentti Sauli Niinistö matkustaa työvierailulle Turkkiin ja tapaa Erdoganin perjantaina.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan sanoo lunastavansa lupauksensa Suomelle Nato-jäsenyydestä perjantaina, kun hän on tavannut presidentti Sauli Niinistön Istanbulissa.
Erdogan puhui asiasta turkkilaisille toimittajille Turkin parlamentissa pääkaupunki Ankarassa. Turkin virallinen Anadolu-uutistoimisto julkaisi Twitterissä videon Erdoganin vastauksesta.
Turkki on useampaan otteeseen antanut ymmärtää voivansa hyväksyä Suomen Nato-jäsenyyden, mutta ei vielä Ruotsin.
Erdoganin mukaan prosessia Suomen Nato-jäsenyydestä jatketaan normaaliin tapaan, Turkki tekee oman velvollisuutensa asiassa ja lunastaa lupauksensa Suomelle tavattuaan Niinistön.
– Teemme oman velvollisuutemme asiassa. Pidämme sanamme. Kun herra presidentti (Niinistö) tulee perjantaina, tapaamme hänet ja lunastamme lupauksemme, Erdogan muotoili.
Turkin parlamentti ratifioi Suomen Nato-hakemuksen luultavasti ennen huhtikuun puoliväliä.
Asiasta kertovat Turkin viranomaislähteet uutistoimisto Reutersille. Lähteiden mukaan Turkki käsittelee Ruotsin hakemuksen irrallaan Suomen hakemuksesta.
Lähteet kertovat, että Suomen Nato-hakemus tullaan ratifioimaan erittäin todennäköisesti ennen Turkin parlamentin siirtyessä vaaleja edeltävälle tauolle.
Lue myös: Turkki ratifioi Suomen Nato-hakemuksen luultavasti ensi kuussa
Niinistö vierailee myös maanjäristysalueella
Presidentin kanslia kertoi aamupäivällä, että Niinistö tekee työvierailun Turkkiin 16.–17. maaliskuuta ja tapaa ylihuomenna Turkin presidentin Recep Tayyip Erdoganin Istanbulissa. Presidentin kanslian mukaan Niinistön ja Erdoganin keskustelunaiheina ovat Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet. Lisäksi tarkoitus on puhua Kaakkois-Turkin maanjäristyksen jälkeisestä jälleenrakennuksesta, geopoliittisesta tilanteesta sekä Suomen ja Turkin kahdenvälisistä suhteista.