Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Epäilty paljasti heittäneensä ruumiin sillalta – Toni, 34, löytyi viikko katoamisen jälkeen

Keski-Suomen käräjäoikeus on tänään vanginnut 65-vuotiaan äänekoskelaismiehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.
Keski-Suomen käräjäoikeus on tänään vanginnut 65-vuotiaan äänekoskelaismiehen todennäköisin syin epäiltynä taposta.Lehtikuva
Julkaistu 06.09.2016 14:29
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Äänekosken henkirikoksen tutkinta on edistynyt, sillä rikoksen uhri on löytynyt.

Rikoksesta epäilty mies kertoi poliisille heittäneensä uhrin Konginkankaan sillalta veteen. Matilanvirralla käynnistettiin poliisikoiraa apua käyttäen etsintä, ja pelastuslaitoksen sukeltaja löysi uhrin viimein eilisiltana.

Uhrin henkilöllisyys on varmistunut, ja kyseessä on poliisin aiempien epäilyjen mukaisesti Äänekoskelta viime viikolla kadonneeksi ilmoitettu 34-vuotias Toni Rämänen.

Keski-Suomen käräjäoikeus on tänään vanginnut 65-vuotiaan äänekoskelaismiehen todennäköisin syin epäiltynä taposta. Miehellä on aiempaa rikoshistoriaa.

Vihjepuhelu vei teon jäljille

Poliisi sai vihjeen henkirikoksesta puhelimitse. Vinkin perusteella nyt pidätetty mies olisi uhrin surmaamisen jälkeen siivonnut rikospaikan ja kuljettanut uhrin muualle. Ilmoittaja olisi itse saanut tiedot tapahtuneesta puhelimitse.

Yksityiskohtainen tiedottaminen tapahtumien kulusta ei poliisin mukaan ole toistaiseksi mahdollista, ja se tiedottaa seuraavan kerran vasta kuin kuulustelut on saatu päätökseen.

Poliisi on edelleen kiinnostunut kaikista tutkittavana olevaan rikokseen mahdollisesti liittyvistä tiedoista ja havainnoista, joista voi ilmoittaa suoraan tutkijoille puhelimitse numeroon 050 456 0471.

Lisää aiheesta:

Rikosepäily: Nainen surmasi kaverinsa ja kantoi ruumiin pakettiautoonVuosaaren epäilty tappaja vangittu – poliisi ottanut kiinni myös toisen henkilönPoliisi Tornion taposta: Mies puukotti vaimonsa, piilotteli poliisilta ja löytyi kuolleenaPoliisi selvittää Pihtiputaan vainajan tarinaa – kuolemantuottamuksesta epäilty mies vapaalle jalalleLappeenrannassa peräkontista löytyneen ruumiin henkilöllisyys varmistui – epäillyn murhan uhri on vuonna 1997 syntynyt miesPoliisi tutkii henkirikosta, ruumis kateissa – tapettiinko kadonnut Toni Rämänen?
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen19:53
    Katujengit

    Rikosylitarkastaja haluaa hankalimmat rikollisnuoret suljettuun laitokseen

  • Eilen15:55
    Anneli Auer

    Puolustus hiillosti Auerin lapsia haastatelleita psykologeja "mielikuvituksellisista" kertomuksista

  • Eilen15:31
    Varkaudet

    Varkaat piinaavat kauppakeskus Triplaa – "Ongelmat kasautuneet"

  • Eilen15:22
    Sydney

    Sydneyn joukkosurmasta epäillylle syytteet lähes 60 rikoksesta – mukana 15 murhaa ja terroririkos

  • Eilen14:48
    Vankila

    Vankien määrän lisääntyessä tarvitaan arviolta satoja uusia vanginvartijoita