Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 11.10.2020 14:59

MTV URHEILU – REUTERS

Walesin jalkapallomaajoukkueen päävalmentaja Ryan Giggs on vahvistanut asemiaan Manchester Unitedin seuraavana päävalmentajaehdokkaana, seuran entinen hyökkääjä Mark Hughes sanoo.

46-vuotias Giggs voitti 24 United-vuoden aikana 13 Valioliigan mestaruutta ja kaksi Mestarien liigaa suuntautuen pelaajauran loppuvaiheessa yhä vahvemmin valmennustehtäviä kohti.

Giggs vastaanotti Unitedissa väliaikaisen päävalmentajan pestin David Moyesin potkujen jälkeen ja toimi Louis van Gaalin apuvalmentajana vuonna 2014.

Walesilainen poistui Manchesterista vuonna 2016 Jose Mourinhon saavuttua päävalmentajaksi. Kaksi vuotta myöhemmin hän johdatti ensimmäisessä päävalmentajan tehtävässään Walesin vuoteen 2021 siirtyneisiin EM-kisoihin. 

– Mielestäni Ryan on hyvässä vaiheessa valmentajan urallaan. Hänellä on nouseva trendi. Hänellä on varmaan suurempi todennäköisyys saada mahdollisuus Unitedissa verrattuna siihen aikaan, kun van Gaal poistui seurasta vuonna 2016, Giggsiä tämän pelivuosina maajoukkueessa valmentanut Hughes kommentoi.

– Ehkä he (Manchester United) eivät pitäneet Giggsin valmentajan CV:tä riittävän vahvana tuossa vaiheessa, mutta jos hän menestyy EM-kisoissa, ei ole mitään syytä, miksi hän ei olisi kärkiehdokkainen joukossa uudeksi päävalmentajaksi.

LUE MYÖS: Saksan päävalmentajalta tyly kuitti kriitikolle: "Luulenpa Lotharin olevan Toscanassa 1990 maailmanmestarien kanssa"

Entinen Manchester United -hyökkääjä povaa toisesta seuralegendasta seuraavaa päävalmentajaa – "Ei ole mitään syytä, miksi hän ei olisi kärkiehdokkaiden joukossa"

Hughes uskoo, että United ei ojentanut Giggsille päävalmentajan tehtäviä vuonna 2016, koska seura halusi korkean profiilin valmentajan vastauksena paikalliskilpailija Manchester Cityyn saapuneelle Pep Guardiolalle.

– Giggs työskenteli läheisesti Van Gaalin kanssa, mikä oli minusta hyvä päätös. Luulin, että Giggs olisi jatkanut tehtävässä Van Gaalin jälkeen. Niin ei käynyt, ja Manchester United päätti mennä isomman nimen perässä - Mourinhon, Stokea ja Southamptonia viime vuosina valmentanut Hughes sanoi.

– Ehkä Guardiolan tulo Cityyn vaikutti päätökseen ja pudotti Ryanin mahdollisuuksia tuolloin.

Lisää aiheesta:

Pep Guardiola tiputti uutispommin tulevaisuudestaanPep Guardiolan ja Englannin maajoukkueen tulevaisuudesta kova väite – "Hän harkitsi sitä kaksi kuukautta"Nyt jysähti! Naisluotsi ehdolla Englannin miesten peräsimeen – "Tekee hienoa työtä"Manchester Unitedin seuralegenda vaatii Ole Gunnar Solskjærille jatkosopimusta: “Olemme sekoilleet aivan liian kauan”Kuka Jose Mourinhon seuraajaksi? Brittimediat: Ranskan ex-maajoukkueluotsi ykkösvaihtoehtoJose Mourinho paljastaa: Tämän takia seuralegenda jätti ManU:n
ValioliigaManchester UnitedJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • Eilen08:43
    Liverpool

    Liverpoolin fiasko jatkuu – BBC: Tämä on Arne Slotin tilanne nyt

  • 26.10.14:26
    Liverpool

    Liverpoolin katastrofiputki sai jatkoa – päävalmentajalta suorat sanat: "Surkein kaikista"

  • 25.10.19:11
    Chelsea

    Jymypaukku Valioliigassa – sarjanousija sensaatiomaisessa liidossa

  • 25.10.15:46
    Erling Haaland

    Erling Haalandista kovaa puhetta

  • 24.10.19:57
    Erling Haaland

    Erling Haalandilta uusi aluevaltaus – miljoona paukkui heti rikki