Gordon Herbert sai Tuomas Iisalon valmentamalta NBA-seuralta Memphis Grizzliesiltä työtarjouksen viime vuonna, kanadalais-suomalainen luotsi paljastaa The Canadian Basketball Show -podcastissa.
Gordon Herbert, 67, kertoo tuoreessa podcastissa, että hänellä on riittänyt vientiä huippukoripallon valmentajamarkkinoilla viime aikoina. Saksan MM-kultaan vuonna 2023 johdattanut Herbert on luotsannut sen jälkeen muun muassa saksalaisjätti Bayern Müncheniä (2024–2025), ja toukokuussa 2025 hän otti vastaan Kanadan maajoukkueen päävalmentajan paikan.
Suomessa vuosikaudet varsinkin 1980- ja 90-luvuilla pelannut sekä valmentanut ja tuolloin myös Suomen kansalaisuuden saanut Herbert paljastaa saaneensa tarjouksen myös Australian päävalmentajan paikasta.
– Mutta kun Kanada tarjosi pestiä, niin se oli itsestäänselvä valinta, Herbert toteaa The Canadian Basketball Show -podcastissa.
Herbertin Bayern-aikana, joka päättyi potkuihin viime joulukuussa, kuvaan astui luotsin mukaan myös NBA-seura Memphis Grizzlies, jonka päävalmentajana Tuomas Iisalo, 44, on toiminut maaliskuusta 2025 alkaen.
– Itse asiassa Memphis tarjosi minulle sopimusta vuosi sitten, Herbert paljastaa.
– Minulle olisi ollut ykkösapuvalmentajan paikka siellä, mutta Bayern ei päästänyt minua vapaaksi sopimuksesta.
Herbert kutsuu Iisaloa "hyväksi ystäväkseen" ja "todennäköisesti lähimmäksi kollegakseen" valmennettuaan Euroopassa. Iisalo myös pelasi Herbertin alaisuudessa Espoon Hongassa 2009–2010.
Herbert olisi luotsannut Memphisissä muun muassa yhtä Kanadan maajoukkueen tähdistä, sentteri , joka on kärsinyt viime aikoina vammoista.

