Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä syytetty "Eno" määrättiin mielentilatutkimukseen

7:01Lukuisista seksuaalirikoksista syytetty"Eno"saa tuomionsa tänään – MTV kertaa tapahtumat"Eno" määrättiin mielentilatutkimukseen.
Julkaistu 31.01.2020 13:11
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Helsingin käräjäoikeus määräsi "Enona" tunnetun miehen ja toisen Helsingin Laajasalon laajan seksuaalirikosjutun vastaajan mielentilatutkimukseen. 

Käräjäoikeus päätti asiasta tänään. Välituomiossa käräjäoikeus katsoi, että "Eno" sekä tapaukseen liittyvä toinen vastaaja menettelivät syytteissä kuvatulla tavalla joitain syytekohtia lukuun ottamatta. 

Käräjäoikeus ei kuitenkaan ottanut kantaa vielä siihen, mistä rikosnimikkeistä asiassa on mahdollisesti kyse, tai onko vastaajat määrättävä rangaistukseen.

Asia ratkaistaan sen jälkeen, kun vastaajien mielentila on tutkittu. Mielentilatutkimus suoritetaan, jotta saadaan selvyys siihen, ovatko vastaajat olleet syyntakeisia tekojen aikaan.

"Enona" tunnettua miestä syytetään muun muassa useista törkeistä raiskauksista ja törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä. Jutussa on myös toinen, nuorempi syytetty.

Syyttäjä on kertonut, että nuorempi syytetty on toiminut osittain yhdessä pääsyytetyn kanssa. Jutussa on yhteensä 35 syytekohtaa, joista valtaosa koskee "Enoa" ja huomattavasti pienempi määrä toista syytettyä. Molemmat miehet ovat kiistäneet syyllistyneensä rikoksiin.

Vyyhti alkoi purkautua heinäkuussa

Syytteiden mukaan rikokset tapahtuivat "Enon" kerrostaloasunnossa Helsingin Laajasalossa. Ensimmäiset teot ajoittuvat vuoteen 2006.

Mies vangittiin rikoksista epäiltynä viime maaliskuussa.

Tapauksesta uutisoitiin ensimmäisiä kertoja viime heinäkuussa. Pikkuhiljaa alkoi selvitä, että mahdollisia uhreja on runsaasti, ja että poliisille tuli uusia ilmoituksia tapahtuneeksi epäillyistä rikoksista.

Poliisi julkaisi poikkeuksellisesti miehen kuvan tiedottaessaan vyyhdistä. Epäillyt teot olivat jatkuneet pitkään ja poliisi toivoi, että miehen uhriksi mahdollisesti joutuneet ottaisivat poliisiin yhteyttä.

Helsingin käräjäoikeus käsitteli juttua suullisesti toistakymmentä istuntopäivää viime vuoden loka-marraskuussa. Käsittely määrättiin salaiseksi. Salaamista vaativat sekä syyttäjä että epäiltyjen rikosten uhrit.

Aiemmin on kerrottu, että miehen epäiltiin houkutelleen uhreja luokseen ja tarjonneen näille alkoholia ja huumaavia lääkkeitä. Joissain tapauksissa uhrit olivat olleet tiedottomassa tilassa.

Poliisitutkinnan aikana julkisuuteen kerrottiin, että kaikki uhrit olivat alaikäisiä ja pääosin tyttöjä.


Lisää aiheesta:

Hevostallin pitäjien seksuaalirikossyytteiden käsittely alkaa käräjilläKäräjäoikeus antaa tänään tuomion "Enon" seksuaalirikosjutussa – molemmille syytetyille tehtiin mielentilatutkimusRaiskauksista ja törkeistä lapsen seksuaalisista hyväksikäytöistä syytetty "eno" saa tänään tuomionsa, epäiltyjä rikoksen uhreja 19Lisää tietoa järkyttävästä lapsipornovyyhdistä: laajan hyväksikäyttöringin pääepäiltynä ovat 58-, 50- ja 43-vuotiaat miehet Mitä tämä tarkoittaa? Lasten hyväksikäytöstä syytetty Eno näytti mystistä käsimerkkiä oikeudessa – esitteli myös voitonmerkkiä kameroilleLaajasalon "Enon" seksuaalirikossyytteiden käsittely alkaa tänään – epäilyjen mukaan huumattuja lapsia raiskattiin ja hyväksikäytettiin
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöSeksuaalirikoksetTuomiotHelsinkiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • ti15:09
    Anneli Auer

    Auer-puolustus: Muutamassa kuukaudessa empaattisesta isosiskosta tuli narsistinen paholainen – MTV seurasi

  • 24.10.05:24
    Anneli Auer

    Auerin puolustuksen uusista todisteista paljastus: "Jotain on tapahtunut syksyllä 2010"

  • 23.10.15:35
    Anneli Auer

    Auer-oikeudenkäynnissä yllätyspäätös

  • 14.10.16:47
    Sosiaalinen media

    Mies vaani lapsia Snapchatissa – lähes seitsemän vuotta vankeutta

  • 26.9.17:17
    Seksuaalirikokset

    Miehelle 15 vuotta vankeutta lapsiin kohdistuneista seksuaalirikoksista – "Erittäin vaarallinen"