Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ennakoimattomat havainnot saivat Fingridin keskeyttämään kokeen Olkiluoto 3:n lähellä – TVO: Ei vaikuta koekäytön aikatauluun

Julkaistu 05.01.2023 17:03

MTV UUTISET - STT

Kantaverkkoyhtiö Fingrid joutui torstaina keskeyttämään vikakokeensa Olkiluoto 3 -ydinvoimalan lähellä ennakoimattomien havaintojen vuoksi.

Fingridin tiedotteen mukaan suunnitellun lähivikakokeen tarkoituksena oli tehdä ydinvoimalan lähettyvillä hetkellinen oikosulku, jonka tarkoituksena oli saada jännite notkahtamaan samalla tavoin kuin esimerkiksi salaman iskiessä.

Fingridin vanhempi asiantuntija Minna Laasonen kertoo tiedotteessa, että suunnitellun vian kesto olisi ollut 150 millisekuntia.

– Suunniteltu testi on vaativa, ja sitä on suunniteltu pitkään ja huolellisesti. Ilmenneiden havaintojen seurauksena katsoimme parhaaksi keskeyttää testin ja taata sähköjärjestelmän toimivuus, Laasonen kertoo tiedotteessa.

Laasonen täydentää STT:lle, että kantaverkkoyhtiö analysoi keräämäänsä dataa ja arvioi sitten, miten aikoo jatkaa. Koko testin ajan ydinvoimala toimi moitteetta ja tuotti sähköä Suomen verkkoon.

TVO: Ei vaikuta koekäytön aikatauluun

 Olkiluoto 3:sta vastaava yhtiö TVO kertoi torstaina Twitterissä, ettei Fingridin kokeen peruminen vaikuta ydinvoimalan koekäytön aikatauluun.

– OL3 tuottaa sähköä vielä viikonlopun yli, jonka jälkeen laitosyksiköllä alkavat syöttövesipumppujen tarkastustyöt, yhtiö kertoo.

Olkiluoto 3 -ydinvoimalan koekäyttö viivästyi syksyllä, kun voimalan syöttövesipumpuissa ilmeni vaurioita. Tällä hetkellä TVO arvioi, että Olkiluoto 3:ssa alkaa säännöllinen sähköntuotanto tämän vuoden maaliskuussa.

Lisää aiheesta:

Olkiluoto 3:n paluusta sähköntuotantoon jälleen uusi arvioOlkiluoto 3:n sähköntuotantoa on tarkoitus jatkaa vielä tänään – keskeytyi iltapäivälläOlkiluoto 3:n tuotannon pitäisi jatkua joulukuun lopussaTVO:n uusi arvio: Olkiluoto 3 käynnistyy joulukuun lopulla Koekäytössä oleva Olkiluoto 3 oli Pohjoismaiden suurin sähköntuotantoyksikkö, kun se putosi jälleen verkosta lauantai-iltana Olkiluoto 3:n tuotanto putosi nollaan turbiinihäiriön takia – syytä selvitetään
OlkiluotoEnergiaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Olkiluoto
  • 9.9.21:07
    Ydinvoima

    Olkiluoto 2:n sähköntuotanto jatkuu matalammalla teholla vuoden 2027 huoltoon asti

  • 24.6.23:32
    Ydinvoima

    Olkiluoto 2 kytkettiin takaisin valtakunnan verkkoon

  • 23.5.19:07
    Ydinvoima

    Olkiluoto 1 tuottaa jälleen sähköä

  • 7.5.16:07
    Energia

    Olkiluoto 2 palasi sähköntuotantoon rajoitetulla teholla

  • 2.5.14:11
    Energia

    Olkiluoto 2:n paluu sähköntuotantoon aikaistuu