Energiankulutus kodinkoneiden valintaperusteena
Energian järkevä käyttö kannattaa aina. Lämmityksessä voidaan saada aikaan todella huomattavia säästöjä; lämmin käyttövesi on toinen hyvä tarkkailun kohde ja valaistus tietysti kolmas. Mutta entäpä kodinkoneet? Nykyaikainen kotihan on täynnä erilaisia sähköllä käyviä laitteita.
Jos sormi on ollut suussa, nyt sen voi ottaa pois: asiasta on tutkittua ja kaikkien saatavilla olevaa tietoa. Joka kodin Asuntomarkkinat vieraili Helsingin Energian Energiakeskuksen näyttelyssä, joka sijaitsee Sähkötalossa Kampin metronaseman vieressä - katuosoite on Kampinkuja 2. Siellä on esillä parisataa eri valmistajien kodinkonetta ja niistä mitatut tiedot - ja paljon muutakin tutustumisen arvoista sille, jota kodin energiankulutus kiinnostaa.
Näyttely on osoittautunut hyvin suosituksi:
"Ihmiset kyselevät paljon erilaisten koneiden ominaisuuksista ja turvaominaisuuksista sekä niiden sijoittamisesta," kertoo Eva Spiegel.
"Meille tulee kysymyksiä eri puolilta Suomea sekä yksityisiltä ihmisiltä että esimerkiksi alan yrittäjiltä. Kyselijöitä saatetaan ohjata meille vaikkapa Työtehoseurasta ja kuluttajanevojien toimesta, ja monet ovat saaneet vihjeen sähköliikkeeltä."
Yksi toiminnan muoto ovat kodinkoneoppaat, joihin kerätään tietoa Suomessa myytävistä laitteista. Niitä on tällä hetkellä 16 ja ne päivitetään vuosittain. Oppaan ensimmäisellä sivulla kerrotaan yleistä asiaa kyseisten laitteiden valinnasta - mihin kannattaa sitä tehdessään kiinnittää erityisesti huomiota. Laitteethan kehittyvät ja muuttuvat koko ajan, joten jo muutaman vuoden ikäinen tieto saattaa olla vanhentunutta.
Oppaisiin pääsee tutustumaan myös internetin välityksellä osoitteessa:
Näyttelystä voi lainata ilmaiseksi erilaisia mittareita. Laina-aika on yksi viikko. Esimerkiksi kulutusmittareita on 40 kappaletta ja pelkästään viime kesän aikana ne olivat lainassa 1200 kertaa.
"Ilmiselvästi nämä asiat askarruttavat ihmisiä," Spiegel toteaa.
Kulutusmittarin lisäksi voi lainata pintalämpötila- tai kosteusmittaria. Näitä on vähemmän ja sitä mukaa niitä joutuu jonottamaan jopa muutaman kuukauden ajan. Käyttö on hyvin helppoa aivan maallikollekin.
Eräs energiansäästöajattelun tuloksista on laitteisiin kiinnitetty energiamerkki. Se on olennainen kriteeri, joka kertoo suoraan kulutuksen hyvyydestä. Edellä mainituista oppaista kulutus löytyy malleittain Tietoisku suomalaiselle energian kuluttajalle:
Tavallisen 120 m2 pientalon lämmitys kuluttaa vuodessa 100-120 kWh/m2.
1. Lämpötila
Säädä oikea huonelämpötila. Lämpötilan pudottaminen asteella säästää 5% energiassa.
Pientalon suosituslämpötilat:
* oleskelutilat 20-22 oC
* makuuhuone 18-20 oC
Säädä lämpötilaa pienemmälle, kun lähdet matkoille.
Lämmityskautena ei kannata pitää ikkunaa auki koko päivää. Nopea ristivetotuuletus on tehokkain tapa tuulettaa.
Ovien ja ikkunoiden tiivisteiden kunto kannattaa tarkastaa.
Huollalla lämmön talteenottolaitteisto ennen lämmityskauden alkua.
Älä pidä pesuhuoneen lattialämmitystä liian suurella. Kuitenkin veden pitää haihtua tehokkaasti ja siten kuivata lattia.
Pidä myös pesuhuoneen ovi suljettuna, jotta lattialämmitys ei lämmitä koko huoneistoa.
2. Lämmin käyttövesi
Lämmintä käyttövettä kulutetaan pientalossa n. 35-50 litraa/asukas/vrk
Noin viidesosa kodin energiasta kuluu veden lämmittämiseen.
* käyttövesi kannattaa säätää n. 55 oC
* vaihda tai korjaa vuotavat vesihanat
* ota nopea suihku, juoksuta vettä vain tarpeeseen
3. Valaistus ja pienlaitteet
Taloussähköstä neljännes menee valaistukseen ja erilaisiin pienlaitteisiin.
Loistelamput käyttävät sähköä 70-80% vähemmän kuin vastaavantehoiset hehkulamput.
Halogeenilamput kuluttavat sähköä n. 50% vähemmän kuin hehkulamput.
* sammuta aina valaistus ml. loistelamput ellet sitä tarvitse
* käytä energiansäästölamppuja kohteissa, jossa valot palavat pitkään ja
usein
* hoida pihavalaistus hämäräkytkimillä ja liiketunnistimilla
(JKA 16.1.2005)
Uusimmat
-
05:31
Mikä maa hakee Natoon seuraavaksi? Euroopassa on vielä kymmenisen Natoon kelpaavaa valtiota – asiantuntija kertoo, miksei osaa niistä jäsenyys edes kiinnosta
-
05:21
Azovstalin terästehtaan evakuointeja yritettiin jatkaa Ukrainassa – MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
05:20
Zelenskyin videotervehdys yllätti Cannesissa – "Tarvittaisiin uusi Chaplin osoittamaan, että elokuva voi yhä ottaa kantaa": MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
23:33
"Ajoissa unille ja lasillinen väkiviinaa päivässä" – 112-vuotiaasta venezuelalaisviljelijästä tuli virallisesti maailman vanhin mies
-
23:05
Lähde WSJ:lle: Kiinan maaliskuinen lento-onnettomuus oli tahallinen, joku ohjasi koneen päin vuorta
-
23:05
Pekka Haavistolla kävi kömmähdys kynän kanssa Nato-kirjettä allekirjoittaessa – IL-toimittaja paljasti lainanneensa puolisonsa temppuilevaa kynää ministerille
-
22:46
Ruotsi murskavoitolla Leijonien ohi lohkokärkeen
-
22:41
"Parkkihalli ei olekaan parkkihalli!" Katso, kuinka CNN:n toimittaja hämmästelee maanalaisten pommisuojien laajuutta Helsingissä
-
22:32
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:23
Bachelor-Tuomas paljastaa nykytilanteensa Hannan kanssa: "Kun tutustuimme enemmän..."
-
22:20
NHL-tähden virhe kostautui tylyllä tavalla – Kazakstan rankaisi Sveitsiä alivoimalla
-
22:19
Tältä kuulosti Mariupolin viimeinen laulu: Venäjä saavutti kaupungin huonolla taktiikalla, kovalla hinnalla ja liian myöhään
-
22:09
Näin Bachelor-Timon ja Sonjan suhde jatkui kuvausten jälkeen – mies kertoo, mikä hänen siviilisäätynsä on nykyään
-
22:06
MTV seuraa, kun Suomi ja Ruotsi toimittavat Nato-kirjeet kadun yli Stoltenbergille aamuyhdeksältä – siitä käynnistyvät liittymiskeskustelut ja ratifiointipyöritys
-
22:02
Ruotsin kuningaspari isännöi Suomen presidenttiparia juhlaillallisilla Kuninkaanlinnassa
-
22:01
SM-liiga-maalivahti solmi kolmivuotisen NHL-sopimuksen
-
22:00
Valinnat ovat selvillä – nämä naiset saivat Bachelor 2022 -ohjelmassa viimeiset ruusut
-
21:34
Donald Trump ei välttämättä palaa Twitteriin, vaikka Elon Musk poistaisi porttikiellon – tässä syy
-
21:16
Suomen kieli raikasi Itävallan pukukopissa – Tshekki-voittoa juhlittiin näin riemukkaissa tunnelmissa
-
20:55
Tampereen MM-lohkossa käynnissä karu kylvetys – Tre Kronor avasi hanat todellisella salamamaalilla
-
Lataa lisää