EM-kisojen ruotsalaistähdeltä hirmuista uhoa – harjoitusheitto paikaltaan lähes karsintarajaan!

17.54398323
Julkaistu 06.08.2018 17:25
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Kiekonheittäjä Daniel Ståhl on yksi Ruotsin kirkkaimmista menestystoivoista Berliinin EM-kisoissa. Ruotsalaisjätin menestys ei jää kiinni ainakaan itsevarmuuden puutteesta.

Pääkuvan video: Suomen Urheiluliiton valmennuspäällikkö Jorma Kemppainen kertoo EM-joukkueen tavoitteesta.

EM-kisojen avauspäivä jo käynnissä – MTV Sport seuraa!

Ståhl on heittänyt tällä kaudella 69,11 ja on EM-rankingissa toisena, Liettuan Andrius Gudziuksen (69,59) takana.

Miesten kiekon karsinta käydään tiistaina. Raja finaaliin on 64 metriä.

– Olen hyvässä kunnossa. Tekniikkani on varmempi ja olen tullut vahvemmaksi. Minun pitää vain mennä rinkiin ja puristaa. Se riittää 64 metriin, ei ongelmaa, Ståhl toteaa Expressenin mukaan.

LUE MYÖS: Todella outo asetelma: Ruotsin mitalitoivo saa osallistua EM-kisoihin, mutta tulokset ehkä mitätöidään myöhemmin

Ståhl nimeää Gudziuksen suosikiksi, mutta antaa kuitenkin pienen muistutuksen muille kiekkomiehille.

– Olen heittänyt harjoituksissa 61 metriä paikaltaan, Ståhl uhoaa.

25-vuotias Ståhl saavutti MM-hopeaa Lontoossa viime kesänä. Gudzius on puolustava maailmanmestari. 

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu