Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EKP:n Draghi: Velkapapereiden osto-ohjelma jatkuu

Mario Draghi.
Mario Draghi.EPA
Julkaistu 20.10.2016 17:12

MTV UUTISET

Euroopan keskuspankin pääjohtajan Mario Draghin mukaan EKP:n neuvosto ei keskustellut tänään korkokokouksessaan 80 miljardin euron kuukausittaisen velkapapereiden osto-ohjelman asteittaisesta supistamisesta.  

Osto-ohjelma merkitsee käytännössä rahan painamista. Sen tarkoitus on elvyttää euroalueen taloutta, jonka kasvu on edelleen hidasta ja heiveröistä.  

– Vahvistamme, että kuukausittaisten 80 miljardin euron omaisuuserien ostojen on tarkoitus jatkua maaliskuun 2017 loppuun saakka ja pitempään, jos on tarpeellista, Draghi sanoi tiedotustilaisuudessa kokouksen jälkeen.  

Hänen mukaansa ostot jatkuvat kunnes EKP havaitsee inflaation nousevan kohti vajaan 2 prosentin tavoitetta.  

Sijoittajat odottivat selvitystä keskuspankin aikeista sen jälkeen, kun uutistoimisto Bloomberg kirjoitti aiemmin tässä kuussa, että EKP harkitsee osto-ohjelman supistamista. Bloombergin uutinen aiheutti hämmennystä sijoittajien keskuudessa.  

Draghi tyrmäsi uutisen umpimähkäisenä lausuntona joltakin, jolla ei ole mitään aavistusta tai tietoa asiasta.  

Korot pysyivät ennallaan  

Euroopan keskuspankki piti ohjauskorkonsa odotetusti ennallaan tasan nollassa prosentissa. EKP pudotti ohjauskorkonsa nollaan maaliskuussa.  

Myös talletuskorko säilyi -0,4 prosentissa. Negatiivinen talletuskorko tarkoittaa sitä, että liikepankit joutuvat maksamaan talletuksistaan EKP:lle.

Tarkoitus on, että pankit lainaisivat mieluummin rahaa kotitalouksille ja yrityksille kuin makuuttaisivat sitä keskuspankissa.    




Lisää aiheesta:

Hinnat nousivat Euroopassa jo ennätystahtia ja päälle tuli Putinin sota – EKP:ltä uusi toimi inflaation hillitsemiseksiEuroopan keskuspankki piti keskeiset korkonsa ennallaan – ohjauskorko pysyy nollassaEKP:lta odotetaan lisää muskeleita koronakriisin hoitoonEKP aloittaa uudelleen arvopaperien ostot markkinoilta – talletuskorko laskee odotetusti –0,5 prosenttiinEKP: Ohjauskorot pysyvät ennallaan vielä vuodenEKP jätti korot ennalleen, lainaostot jatkuvat entiseen malliin
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen19:08
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen15:56
    Sähkö

    Sähkön hinta heilahti reilusti miinukselle – nyt yhtiö saa tuta erikoisesta virheestään

  • Eilen14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 14.12.12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 13.12.06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"