Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ekonomistit täysin eri laduilla työllisyystoimista – kuinka paljon auttaisi työttömyysturvaan kajoaminen? "Tarvitaan huomattavasti rohkeampia tekoja"

8:06Miksi hallituksen on vaikea päästä sopimukseen työllisyystoimista? –"Se on hämmentävää"
Julkaistu 28.04.2021 10:20
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Toimivista työllisyystoimista on väännetty kehysriihessä, eivätkä vain hallituspuolueet ole erimielisiä sopivista keinoista. Uutisaamussa palkansaajien ja työnantajien edustajat eivät päässeet sopuun sopivista keinoista parantaa työllisyyttä.

Uutisaamussa asiasta keskustelivat STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainà ja EK:n johtava ekonomisti Sami Pakarinen.

Pakarinen piti työttömyysturvan leikkaamista tehokkaana keinona julkisen talouden tasoittamiseen. Lainà taas totesi, että mainitulla ansioturvan porrastusmallilla saataisiin vain marginaalista apua työllisyystilanteeseen.

– Kyllä me tarvitaan huomattavasti isompia ja rohkeampia tekoja, hän toteaa.

Hän itse ehdottaisi toimenpiteiksi muun muassa tutkimus- ja innovaatiorahoitusta, ulosoton suojaosan nostoa ja ulosottoaikojen lyhentämistä.

Lue myös: Näin kiihkeä kehysriihi eteni – MTV seurasi Säätytalon tapahtumia

EK: "Investoinneistä mukava ja helppo puhua"

Erityisesti investointien edistäminen osana työllisyystoimia saa Pakariselta kritiikkiä.

– Kaikki haluavat puhua investoinneista kun puhutaan työllisyydestä. Siitä on mukava ja helppo puhua. Me halutaan investoida kaikki lisää.

– Mutta me tarvitsemme väistämättä myös kovia päätöksiä taustalle, jotta julkinen talous saadaan sopeutettua, hän sanoo.

Ekonomisteilla oli myös erilainen sävel elvytyspolitiikasta. Kuuntele videolta,  millaisina ekonomistit näkevät Suomen velkaantumisen riskit.

Lue myös: Pääekonomistit: Kehysriihessä väännetty parisataa miljoonaa lisää ei kaada valtiontaloutta eikä hallitusta – "Kysymys on instituutioiden uskottavuudesta"

Lisää aiheesta:

Pääekonomisti MTV:lle: Kansalaisten tuki Ukrainalle ja Venäjä-pakotteille voivat löystyä, jos suomalaisten toimeentuloa päätetään selvästi heikentääEK kannattaa ansiotuloverojen keventämistä, SAK vastustaa – nämä ovat järjestöjen toiveet hallitukselle huomenna alkavaan budjettiriiheenProfessorilta ankaraa arvostelua hallituksen työllisyystoimille: Jopa heikentävät palkkakehitystäOppositiolta raju ryöpytys hallituksen työllisyystoimille – näihin päätöksiin kokoomus ja perussuomalaiset olisivat panostaneetHalla-aho pitää hallituksen budjettiesitystä täysin vastuuttomana – "Työllisyystoimissa tunkkainen sosialismin haju"Miten ihmeessä työllisyysaste saadaan hilattua utopistiselta tuntuvaan 75 prosenttiin? Ekonomistit tarjoavat keppiä ja porkkanaa: "Osa toimenpiteistä voi olla ikäviä"
TyöllisyysElinkeinoelämän keskusliittoSTTKValtion budjettiVelkaUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 11.9.21:30
    Oppositio

    Oppositio ryöpytti hallitusta kyselytunnilla – "Suomi on pian työttömyyden kärkimaa"

  • 9.9.05:46
    Työttömyys

    Hallituksen leikkaukset näkyvät kunnissa karulla tavalla – kuntapomolta synkkä arvio tulevaisuudesta

  • 6.9.06:33
    Työnhaku

    Hämmentävä yllätys työnhaussa sai Tuiskun perumaan haastattelun – yrittäjä selittää outoa tekoälysoppaa

  • 5.9.16:09
    Trumpin Yhdysvallat

    USA:n työllisyysluvut sukelsivat taas – Trump antoi tilastopomolle potkut jo edellisen kuun luvuista