Jari-Matti Latvalan taisto Espanjan MM-rallin voitosta koki kolauksen sunnuntain kisaurakan avanneella erikoiskokeella.
Kisassa toisena oleva Latvala joutui tekemään äkkijarrutuksen pimeässä ajetun 13. erikoiskokeen varrella.
- Tein virheen. Yksi mutka kirras kahteen otteeseen. En uskonut, että tie kaartuu niin nopeasti. Se pääsi tulemaan silmille. Painoin käsijarrua ja menimme poikittain tiellä, Latvala kuvaili tilannetta ralliradiolle.
Spinnauksen takia Latvala jäi kisaa johtavasta Sebastien Loebistä 3,5 sekuntia. Kärkikaksikon välinen ero on nyt 31,1 sekuntia.
- Tiedän, että teen virheitä. Pystyn parantamaan ajoani, Latvala vakuutteli.
Hirvosen vauhti vertymässä
Loebin kanssa mestaruudesta taisteleva Mikko Hirvonen jatkaa kilpailussa kolmannella sijalla. Lauantaina vauhtinsa kanssa hieman tuskaillut Hirvonen oli sunnuntaiaamun 26,5-kilometrisella erikoiskokeella vain 2,5 sekuntia hitaampi kuin Loeb. Hirvonen oli mielissään, kun täksi kaudeksi käyttöön otettu Fiesta alkaa kulkea hänellä hyvin myös asfaltilla.
- Hyvä alku. Alkaa sujumaan pikku hiljaa. Kesti kauan kuin aloin ymmärtää, kuinka tätä autoa pitää ajaa. Olen ajanut Focuksella niin kauan. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan, Hirvonen totesi.
Perjantaina teknisiin ongelmiin keskeyttänyt Kimi Räikkönen ei ole sittemmin jatkanut kilpailua.
Juho Hänninen on yhä vankasti kiinni SWRC-luokan maailmanmestaruudessa.
Kilpailusta on jäljellä vielä viisi erikoiskoetta.
MTV3 MAX ja Katsomo.fi esittävät kisan päättävän Power Stage -erikoiskokeen suorana lähetyksenä kello 15.00 alkaen!

