"Ei ihmekään, jos vähän tulvii" – espoolainen golfkenttä muuttui järveksi, kun taivaalta tuli päivässä lähes koko kuun sademäärä

1:01imgNeljävuotias amerikkalaispoika Rocco Figaretti hämmästytti golf-maailmaa lyömällä hole-in-onen./All Over Press
Julkaistu 13.09.2020 16:44
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Espoolaisen Ringside Golfin kenttä on jouduttu osin sulkemaan rankkasateen aiheuttaman tulvan takia. Kentän Facebook-sivuillaan julkaisemasta kuvasta näkyy, miten kenttä on muuttunut järveksi.

– En osaa sanoa, paljonko vettä on tullut, mutta tosi paljon viikonloppuna ja viime yönä. Puolet kentästä, takaysi on veden alla, siellä ei pysty pelaamaa. Etuysi on pelikunnossa, Espoo Ringside Golfin toimitusjohtaja Ari Vepsä sanoo.

10.10739210fEspoo Ringside Golfin toimitusjohtaja Ari Vepsä sanoo, että kenttä on pelikunnossa parin päivän kuluttua, jos vettä ei sada lisää. Meteorologi Aleksi Jokelan ennuste ei ennakoi hyvää. Kuvituskuva./All Over Press

Vepsä kertoo, ettei kentän osittainen sulkeminen ole täysin poikkeuksellista Ringside Golfissa. Samaan on jouduttu turvautumaan kuluneen vuoden aikanakin.

– Kun sataa noin voimakkaasti vettä, hulevedet alueelta tulevat niin voimakkaasti, että meidän (kentän) läpi virtaava puro ei kerkeä juoksuttamaan vettä eteenpäin.

Juttu jatkuu kuva jälkeen.

Meteorologi Aleksi Jokelan mukaan vettä todella on tullut runsaasti Espoon suunnalla. Nuuksion mittausasemalla on mitattu liki 50 millimetriä sadetta viimeisen vuorokauden aikana. Suurimmat sateet osuivat lauantai-iltapäivään ja -iltaan.

Jokela kertoo, että syyskuun alusta lukien Nuuksion mittausasemalla on satanut jo noin 90 millimetriä. Kuun keskimääräinen sademäärä pääkaupunkiseudulla on noin 60 millimetriä. Viimeisen 30 vuorokauden sademäärä alueella on noin 200 millimetriä.

– Ei ihmekään, jos vähän tulvii. Siinä puhutaan jo ennätysmääristä sateita, jos lähes 200 millimetriä on satanut viimeisen 30 vuorokauden aikana.

Ringside Golfin kenttä näyttää kuvassa hurjalta, mutta Vepsän mukaan tulva ei aiheuta sille vahinkoa. Kenttä on pelikunnossa heti, kun vedet valuvat pois.

– Rakenteet ovat siinä kunnossa, että tähän asti on aina, kun tulva on laskenut, kenttä ollut pelikunnossa heti sen jälkeen, Vepsä sanoo-

– Kun sade lakkasi, siitä menee päivä–kaksi, että veden pinta purossa laskee ja sitten lähtevät meidän salaojat toimimaan. Jos vettä ei tule lisää, (kenttä on pelikunnossa) alkuviikosta. Veikkaisin, että tiistaina. Jos tulee lisää, se siirtää asiaa eteenpäin.

Jokelan ennusteen mukaan Ringside Golfin takaysillä ei kuitenkaan hetkeen pelata. Seuraavia sateita nimittäin voidaan odottaa ensi viikon puolivälissä, jolloin vettä voi jälleen tulla monta kymmentä milliä.



 

Tuoreimmat aiheesta

Golf