Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
4:59Europarlamentaarikko Eero Heinäluoma MTV:n piinapenkissä – ottaa kantaa Valko-Venäjän kaoottiseen tilanteeseen sekä Venäjän oppositiojohtaja Navalnyin kohtaloonEuroparlamentaarikko Eero Heinäluoma MTV:n haastattelussa – ottaa kantaa Valko-Venäjän kaoottiseen tilanteeseen sekä Venäjän oppositiojohtaja Navalnyin kohtaloon
Julkaistu 22.08.2020 16:47

Sini Mari Karhu

sini.karhu@mtv.fi

Europarlamentaarikko Eero Heinäluoma otti kantaa Valko-Venäjän pitkään vaikeana jatkuneeseen tilanteeseen MTV Uutisten haastattelussa. Hänen mielestään tilanne tulee ratkeamaan ennen pitkään, mutta keinot siihen ovat vielä kysymysmerkki.

Heinäluoma on sitä mieltä, että Valko-Venäjä tulee siirtymään demokratiaan ja Aleksandr Lukashenkon aika on ohitse. 

– Iso kysymys on, miten tämä tehdään järjestäytyneesti ja turvallisesti ilman verenvuodatusta. Siinä tarvitaan kaikilta osapuolilta malttia, hän toteaa.

Hän arvelee myös, että Ukrainan kriisi on opettanut jotain sekä Venäjälle että EU:lle. Nyt näyttää siltä, että varovaisuus hallitsee molempien ajattelua.

– Ei haluta ottaa äärimmäisiä kantoja tai sanella, Heinäluoma toteaa.

Muutoksen on tapahduttava maan sisällä

Heinäluoman mukaan isoimman muutoksen on tapahduttava Valko-Venäjän sisällä, jotta tilanne ratkeisi.

– Lukashenkon presidenttinä täytyy ymmärtää, että hän ei voi käyttää väkivaltaa vaan hänen täytyy hyväksyä muutos. 

Tilanteeseen liittyvät asiat tulisi valkovenäläisten puida itse ja muiden tulisi kunnioittaa sitä.

– Olen tällä hetkellä askeleen optimistisempi kuin hetki sitten. Muutoksen välttämättömyys kyllä sisäistetään eri puolilla, Heinäluoma toteaa.

Eero Heinäluoma tiukkana MTV:lle Valko-Venäjän kaoottisesta tilanteesta: "Lukashenkon täytyy hyväksyä muutos" – Navalnyin kohtalo "jättää karmeita ajatuksia"

Heinäluoman on presidentti Sauli Niinistön tavoin sen kannalla, että optimistisin ratkaisu olisi Lukashenkon luovuttaminen.

– Se on äärimmäisen toivottavaa, ja on käynyt selvästi ilmi, että vaalitulos oli väärennetty ja hän ei saanut kansalaisilta valtakirjaa vallassa pysymiseen.

– Parempi on, että hyväksyy tosiasiat ja pelastaa omasta maineestaan sen mitä voi, Heinäluoma pohtii.

Hän arvelee myös, että Valko-Venäjän turvakoneisto ei ole valmis äärimmäisiin toimiin Lukašenkan presidenttiyden säilyttämiseksi. 

– Tämäkin ratkaisu on siellä Valko-Venäjän sisällä ja toivotaan tässä heille viisautta ja presidentille Lukashenkolle viisautta nähdä miten kello on lyönyt, Heinäluoma summaa.

Navalnyin tila järkyttää

Venäjän oppositiojohtaja Alexei Navalnyin epäilty myrkytys järkyttää Heinäluomaa. Navalnyin tila on tällä hetkellä kriittinen.

– Kyllä se jättää aika karmeita ajatuksia, Heinäluoma sanoo.

Hän toivoo Navalnyille pikaista paranemista ja pitää samalla tärkeänä tapahtuneen selvittämistä läpinäkyvästi.

– Venäjälläkin demokraattisten rakenteiden täytyy vahvistua, Heinäluoma sanoo viitaten Ukrainan ja Valko-Venäjän tapahtumiin.

Lopuksi Heinäluoma sanoo olevansa hyvin surullinen siitä, mitä on lukenut Navalnyin tilanteesta.

– Ajattelen niin, että asiat muuttuvat paremmaksi vain avoimuuden kautta, hän sanoo.

Lisää aiheesta:

Sofia Vikman: "Vuoropuhelu Putinin hallinnon kanssa ei johda mihinkään"Aleksanteri-instituutin johtaja: Lukashenka on "ratkaisevalla tavalla Venäjän armoilla"Pystyvätkö länsimaat puuttumaan Navalnyin tilanteeseen? EU:n ulkoministeri huomenna Moskovassa: "Odotamme, että hän vie juuri oikean viestin"Navalnyin tulevaisuus on epävarma, mutta voiko EU auttaa oppositiojohtajaa? "Tässä on selvästi kyse erittäin vakavasta ihmisoikeusrikkomuksesta"Presidentti Niinistö vaitonainen Navalnyin myrkytysepäilyistä, mutta ilmaisi huolensa Valko-Venäjästä: "Vaarallisia merkkejä on ollut ilmoilla"Asiantuntijat: Lukashenko kaatuu, muttei välttämättä vielä – "Poliisi taistelee katkeraan loppuun asti"
Eero HeinäluomaMaailmanpolitiikkaValko-VenäjäKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eero Heinäluoma
  • 28.6.19:59
    Pride

    Jopa 200 000 marssinut Budapestin kielletyssä Pride-kulkueessa – Li Andersson: "Upea voimannäyttö Orbania vastaan"

  • 27.11.202406:59
    EU

    Euroopan parlamentti äänestää von der Leyenin komissiosta – jäljelle jää syvä epäluulo

  • 13.11.202417:10
    EU

    Euroopan parlamentti kriisissä – demarimeppi Heinäluoma: "Emme aio viittä vuotta tällaisessa avioliitossa olla"

  • 27.10.202416:52
    Politiikka

    Joukko meppejä yrittää taas lopettaa kellojen siirtelyn – kansalaiskyselyssä yksiselitteinen kanta

  • 10.06.202408:53
    SDP

    Heinäluoma perussuomalaisten rökäletappiosta: "Huikea tyytymättömyys"