Jokerien KHL-kauden päätteeksi NHL-seura Nashville Predatorsiin siirtynyt Eeli Tolvanen pääsi huhtikuun vaihteessa tahkoamaan kolme runkosarjaottelua Pohjois-Amerikan taalaliigassa. NHL:n pudotuspeleissä 18-vuotiasta suomalaishyökkääjää ei ole vielä nähty, ja hän pysyy itsekin kommenteissaan nöyränä.
Tolvanen mätti KHL:n runkosarjassa 49 pelaamassaan ottelussa sarjan alle 19-vuotiaiden piste- ja maaliennätykset uusiksi lukemilla 19+17=36. Tolvanen kuitenkin korostaa, että vaatimustaso NHL:ssä on korkeammalla.
LUE MYÖS: Rinne poistui Rantasen esityöstä vaihtoon – Colorado liiti avausvoittoonsa
– On tämä eri sarja. Tämä on maailman kovin sarja. Ei tänne ihan vain hypätä ja ruveta tekemään taikoja. Täällä pitää tehdä paljon hommia. Siihen menee hetki aikaa, että oppii taas pelaamaan pienessä kaukalossa. Ei ole niin paljon aikaa kuin KHL:ssä, ja kaikki tulee nopeammin. Sitä pitää opetella vielä, Tolvanen alleviivaa MTV Sportille.
Nashvillen kaltaisen NHL:n eliittijoukkueen pelaavaan kokoonpanoon on vielä monta muuta seuraa vaikeampi pysyvämmin hypätä. Predators oli NHL:ssä runkosarjan paras joukkue, ja se johtaa nyt pudotuspelisarjassa Colorado Avalanchea voitoin 2–1.
– Tiesin, että tässä on hyvä joukkue ja ei tänne vain tulla ja oteta paikkaa kokoonpanosta. Jätkät ovat tehneet koko vuoden duunia sen eteen, että he ovat kokoonpanossa. Ei tämä niin paha (tilanne) ole. Kuitenkin treenataan paljon koko ajan ja pidetään kuntoa yllä, Tolvanen tuumii.

