Eduskunnan eläinsuojeluryhmä tuomitsee tänään julkaisemassaan kannanotossa eläinten pyyntikilpailut.
Jarmon eräpalvelu -niminen yritys järjestää Suomussalmella Kainuussa 18.–20. tätä kuuta pienpetojen pyyntikilpailun. Joukkueet kilpailevat siinä, mikä niistä onnistuu tappamaan eniten pienpetoja määrätyn ajan sisällä.
Kilpailun tarkoituksena on joukkueina metsästää mahdollisimman monta kettua, supikoiraa, minkkiä ja näätää kahden vuorokauden aikana. Eniten pisteitä saaneet, eli eniten pienpetoja metsästäneet joukkueet, voittavat palkinnoksi esimerkiksi lahjakortteja ja tuotepaketteja.
Lue myös: Metsästyskilpailu käynnisti someraivon, järjestäjälle jopa tappouhkauksia: "Palaute on ollut täysin kahtiajakautunutta"
"Vastuullinen metsästys ei ole tappamisella ilakointia"
– Monet suomalaiset ovat surullisia ja järkyttyneitäkin eläinten tappamisesta kilpailuna ja viihteenä, Eduskunnan eläinsuojeluryhmä kirjoittaa kannanotossaan.
– Elävien eläinten metsästämiseen ja tappamiseen suhtautuminen on näissä kilpailuissa varsin kaukana kunnioittavasta ja arvostavasta suhteesta eläimiin ja ympäröivään luontoon. Vastuullinen metsästys ei ole tappamisella ilakointia.
Elänsuojeluryhmän mukaan suunnitellussa kilpailuissa noudatetaan lisäksi sellaisia pyyntitapoja, jotka aiheuttavat eläimille runsasta ja tarpeetonta kärsimystä.
