Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dramaattinen video: Lentokoneen etupyörät eivät toimineet – sankaripilotti ohjasi turvallisesti maahan

Julkaistu 12.04.2016 13:51

MTV UUTISET

Venäläinen RussiaToday-lehti ja brittiläinen The Daily Mail kertovat uskomattomasta lentokoneen laskeutumisesta Kazakstanissa.

Tapaus sattui jo maaliskuun lopulla, kun Bek Air -lentoyhtiön pilotti huomasi, että lentokoneen etupyörien laskuteline ei toiminut.

Sankaripilotti onnistui laskeutumaan ilman eturenkaita Astanan kansainväliselle lentokentälle. Koneessa oli yli 100 matkustajaa ja laskeutuminen tallentui videoille ja on katsottavissa muun muassa RussiaTodayn Youtube-tililtä. 

Kone oli lähtenyt Kazakstanin Kyzylordasta. Lähestyessään Astanan lentokenttää pilotti huomasi etulaskutelineen olevan rikki. Lentäjä suuntasi koneen takaisin yläilmoihin ja tiedotti tilanteesta kentälle.

Viranomaiset levittivät kentälle vaahtoa, joka pienentää kitkaa ja ehkäisee tulen leviämistä. Paloautot hälytettiin kiitotien reunaan valmiiksi.

Kone laskeutui lopulta turvallisesti vain tunnin aikataulustaan myöhästä. 116 matkustajasta tai viiden hengen miehistöstä kukaan ei loukkaantunut laskeutumisessa.

Kapteeni Dmitry Rodin kertoi Daily Mailin mukaan seuranneensa vain ohjeita. 35 vuoden lentäjäkokemuksensa jälkeen, hän ei itsekään olisi uskonut käyttävänsä oppeja, joita oli lentäjäkoulussa aikoinaan harjoitellut.

– Seurasin vain ohjekirjan ohjeita ja onneksi se toimi.

Kazakstanin teollisuus- ja kauppaministeri Asset Issekeshev lupasi sankaripilotille jo palkinnon rohkeudesta Facebookissa.

Lisää aiheesta:

Rahtikoneen laskeutuminen meni täydellisesti pieleenLaskeutumisen ei pitänyt tuottaa ongelmia irlantilaiskoneelle – katso, miten pelottavan yllätyksen talvimyrsky järjestiHurja video: Taidokas lentäjä hätälaskeutui ilman etupyörääVenäläiskone törmäsi lintuparveen ja menetti molemmat moottorinsa – kylmähermoinen kapteeni kertoo: "Kun toinen moottori sammui, tein päätöksen laskeutua siihen paikkaan"Valtavalta lentokatastrofilta vältyttiin vain täpärästi – etupyörät eivät toimineet, matkustajakone laskeutui takapyörien varassaRautahermoinen sankarilentäjä kerää ylistystä – kuuntele itse, miten kylmänviileästi hän toimii uskomattomassa hätätilanteessa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:04
    Turvallisuus

    Tanskan pääministeri: Euroopassa on meneillään hybridisota

  • 09:19
    Indonesia

    Koulu romahti Indonesiassa, kymmenien uskotaan kuolleen

  • 08:31
    Elon Musk

    Forbes: Elon Muskista voi tulla maailman ensimmäinen biljonääri

  • 08:05
    Volodymyr Zelenskyi

    Ukrainan Zelenskyi tapaa Euroopan johtajia Tanskassa

  • 07:00
    Australia

    Australian myrkkysienimurhaaja aikoo valittaa tuomiostaan