MTV3:n Diili-ohjelmasta tutun Susanna Hillenbrandin elämässä puhaltavat uudet tuulet.
Susannan taival Diili-ohjelmassa päättyi heti alkuunsa, sillä hän tipahti ohjelmasta ensimmäisenä. Ohjelman jälkeen yksityiselämässä on kuitenkin tapahtunut erittäin paljon. Syyskuussa vuoden seurustelen päätteeksi avioitunut Susanna odottaa toista lastaan.
– Laskettu aika on kesäkuussa. Edellisestä suhteesta minulle on neljävuotias lapsi. Esikoislapsi odottaa kyllä perheenlisäystä kovasti, hän juttelee joka päivä mahalle, Susanna kertoo MTV3.fin Viihdeuutisille.
Susanna muutti myös Helsingistä Kouvolaan, jossa hänen miehensä työskentelee.
– Diilin myötä irtisanouduin työstäni, tällä hetkellä en myöskään etsi töitä, koska olen raskaana.
Eivätkä Susannan uutiset tähän lopu. Hän on nimittäin ehdolla kevään eduskuntavaaleissa viime vuonna perustetun Vapaus-puolueen riveistä.
– Innostuin puolueen ohjelmasta. Otin itse yhteyttä puolueeseen, mutta ehdolle lähtemistä piti miettiä muutama kuukausi. Itselleni tärkeimpiä asioita ovat naisten- ja lastenoikeudet.
Raskaus ei estä vaalityötä
Yksi puolueen ajamista asioista on maahanmuuttokriittisyys.
– Lähinnä tulevaisuudenskenaariot huolettavat. Esimerkiksi verrattuna Ruotsiin ja muualle Eurooppaan maahanmuuttajat ovat tietyissä rikostilastoissa korkealla. Asiassa pitäisi Suomella ottaa tiukempi linja.
– Toivoisin myös, että maahanmuuttajien kohdalla tapahtuisi vielä entistä enemmän yhteiskuntaan sopeuttamista esimerkiksi työharjoittelun avulla.
Raskauden hän ei usko olevan esteenä vaalityön tekemisille.
– Toki vaalityötä tehdään oman jaksamisen mukaan, mutta esikoislapsen laskettuna päivänä olin vielä toimistolla töissä.
Susanna Hillenbrandin raskaudesta ja eduskuntavaaliehdokkuudesta uutisoi ensimmäisenä Iltalehti.
(MTV3–MIKKO KORMILAINEN)