Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Dennis: Heikki pitää Hamiltonin varpaillaan

Ron Dennis, kuva: GERO BRELOER / Epa
Ron Dennis, kuva: GERO BRELOER / EpaEpa
Julkaistu 13.03.2008 10:21(Päivitetty 13.03.2008 14:13)

McLarenin tallipäällikkö Ron Dennis uskoo, että tallin suomalaiskuljettaja Heikki Kovalainen pystyy pitämään viime kauden F1-sensaation Lewis Hamiltonin varpaillaan. Kovalainen on vakuuttanut McLaren-tallin johdon toiminnallaan.

- Ymmärsimme hyvin, että hänellä oli viime vuonna vaikea kausi ja halusimme, että hän jättää ne muistot mahdollisimman pian taakseen, niin fyysisesti kuin henkisetkin. Se mitä hän on sittemmin tehnyt, lähinnä viimeisen kolmen-neljän kuukauden aikana tallin apuun luottaen, on ollut kerta kaikkiaan mahtavaa, Dennis iloitsee.

- Hänen itseluottamuksensa on paikallaan, henkisesti ja fyysisesti hän paranee joka päivä. Luonnollisesti ensimmäinen todellinen haaste tapahtuu täällä Melbournessa, kun vuorossa on hänen ensimmäinen kilpailunsa tallimme jäsenenä. Meidän tehtävämme on huolehtia siitä, että hän ei tunne turhia paineita. Hän on hyvin päättäväinen, emmekä me tule tekemään mitään hätäisiä johtopäätöksiä. Olemme nähneet testeissä mihin hän pystyy ja olen täysin vakuuttunut siitä, että hän pystyy pitämään Lewisin (Hamilton) nöyränä miehenä, Dennis jatkaa.

Dennisin mukaan Kovalaisen palkkaaminen McLaren-kuljettajaksi perustui tiukkaan analyysiin, ei siihen, että hän oli suomalaiskuljettaja. Aiemmin McLarenilla suomalaisista ovat ajaneet Keke Rosberg, Mika Häkkinen ja Kimi Räikkönen.

- Ensinnäkin kyse on pelkästä sattumasta, että olemme työllistäneet neljä suomalaista ja aina kun kyseessä on tarve valita talliin uusi kuljettaja, me olemme aina etsineet parhaan saatavilla olevan miehen. Joskus kuljettajan saatavilla oloon voi hieman ”vaikuttaa”, mutta tässä tapauksessa sitä tarvetta ei ollut ja olemme olleet erittäin tyytyväisiä lopputulokseen, Dennis sanoo.

- Tallin lähes tieteellisen tarkan arvioinnin jälkeen teimme oman päätöksemme. Arvioinnissa mittaamme aina eri ominaisuuksia ja näemme ehdokkaan hyvät ja huonot ominaisuudet. Mittaamme esimerkiksi sen, miten mahdollinen ehdokas on käyttäytynyt jouduttuaan ajamaan esimerkiksi kilpailukyvyttömällä autolla. Ja se mitä tällä tavoin löysimme Heikistä, ylitti kaikki odotuksemme, Dennis jatkaa.

(MTV3)

Katso Australian GP:n lähetysajat!

Lisää aiheesta:

Torstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kauttaTorstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kauttaTorstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kauttaVoitonjano pyörsi Dennisin eläkepäätöksenHamilton: Heikiltä ja minulta odotetaan samaaBMW pitänyt vauhtinsa piilossa?
Australia 2007Heikki Kovalainen

Tuoreimmat aiheesta

Australia 2007
  • 13.03.200816:06
    Australia 2007

    Torstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kautta

  • 13.03.200815:45
    F1

    Torstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kautta

  • 13.03.200815:41
    F1

    Torstain lehdistötilaisuus: Kimi odottaa helpompaa kautta

  • 13.03.200816:03
    Australia 2007

    Voitonjano pyörsi Dennisin eläkepäätöksen

  • 13.03.200813:54
    Heikki Kovalainen

    Hamilton: Heikiltä ja minulta odotetaan samaa