Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Cristiano Ronaldo sivalsi vihamiestään – "Ei noin voi sanoa"

Cristiano Ronaldo (vasemmalla) ja Erik ten Hag vieressä (keskellä).
Cristiano Ronaldo (vasemmalla) ja Erik ten Hag vieressä (keskellä)./All Over Press
Julkaistu 11.09.2024 20:56

ILARI SAVONEN – MTV URHEILU

Cristiano Ronaldo sivaltaa jälleen verbaalisella miekallaan vihamiehensä Erik ten Hagin suuntaan. Ronaldo kritisoi ten Hagia kunnianhimon puutteesta.

Viisinkertainen Ballon d'Or voittaja Ronaldo puhui ex-seuransa Manchester Unitedin tilanteesta hänen entisen joukkuetoverinsa Rio Ferdinandin podcastissa. Ronaldo tarttui Unitedin nykymanagerin Erik ten Hagin kesän aiempiin puheisiin.

Ten Hag totesi heinäkuussa, että pitkän linjan menestysseura United on ”kaukana” mestaruustaisteluista.

Ronaldo ei pitänyt kuulemastaan.

– Hän (ten Hag) sanoi, etteivät he voi taistella Valioliigan tai Mestarien liigan voitosta. Jos olet Manchester Unitedin manageri, ei noin voi sanoa. Mentaliteetin pitää olla aivan toisenlainen. Sitä voi miettiä, että meillä ei ole ehkä riittävää potentiaalia voittamista varten, mutta ei sitä voi sanoa ääneen. Pitää vannoa, että yritämme, koska niin on vain pakko tehdä, Ronaldo mietti.

Ronaldo myöntää, että Unitedin nykyongelmat ”ulottuvat paljon pidemmälle”. Ronaldon mukaan ”United pitää rakentaa kokonaan uudelleen”.

Unitedin edellinen Valioliigan mestaruus on yli kymmenen vuoden takaa kaudelta 2012–13. United eli Red Devils on voittanut Valioliigan historian aikana yhteensä 20 kertaa. Mestarien liigan voittoja sillä on kolme. 

United voitti viime kaudella FA Cupin, minkä myötä se pelaa tällä kaudella Eurooppa-liigassa. Ilman FA Cupin voittoa United olisi jäänyt kokonaan europelien ulkopuolelle, sillä se oli viime kaudella Valioliigassa vasta kahdeksas.

UUTINEN: Manchester Unitedille hurjat tappiot – viiden vuoden pätkältä kylmäävät lukemat

Ronaldo, 39, edusti Unitedia jo 2000-luvulla. Hän nousi Unitedissa jalkapallomaailman isoon tietoisuuteen. Ronaldo palasi seuraan kesällä 2021. Hän lähti Manchesterista ovet paukkuen, kun hän antoi syksyllä 2022 erittäin tulenkatkuisen haastattelun mediapersoona Piers Morganille.

Juttu jatkuu kuvan alla.

16.1.1016436920Ronaldon (numero 7) ja Manchester Unitedin managerin Erik ten Hagin välit kiristyivät syksyllä 2022.IMAGO/Sportimage/ All Over Press

Ronaldo puhui haastattelussa muun muassa siitä, miten hän tunsi olonsa petetyksi seuran toimesta ja että miten hänellä ei ole ”mitään kunnioitusta” ten Hagia kohtaan.

– En ole iloinen siitä, mitä silloin tapahtuu, mutta samaan aikaan fakta on se, että elämässä ei voi kontrolloida kaikkea, mitä tapahtuu. Mennyt on mennyttä, Ronaldo huikkasi.

Ronaldo päätti antaa kuitenkin yhden ohjeen Unitedin nykymanagerin ten Hagin suuntaan. Ronaldo kehotti ten Hagia kuuntelemaan hänen uutta apuriaan Ruud van Nistelrooy'ta, joka kuuluu Unitedin seuralegendojen joukkoon.

– Jos ten Hag tekee noin, se auttaa varmasti seuraa. Koska Ruud tietää, mitä United on. Seuran pitäisi muutenkin kuunnella niitä, jotka ovat pelanneet siellä kaiken menestyksen keskellä, Ronaldo totesi.

Van Nistelrooy edusti Unitedia kesästä 2001 kesään 2006 saakka. Hän toimi Ronaldon joukkuetoverina kolmen kauden ajan. Van Nistelrooy nimitettiin kesällä Unitedin apuvalmentajaksi.

ValioliigaCristiano RonaldoManchester UnitedJalkapalloUrheilu

Lisää aiheesta:

Karri Kivi tuntee SM-liigajätin tuskan nahoissaan: "Infernaalinen paine päällä"Kylian Mbappe avautui rajusti Real Madridista: "Se on ongelma"Tässäkö Liverpoolin uusi luotsi? Lehti: Seura jo yhteydessä"Tuskin harrastaa seksiä" – Diego Costa tylyttää kuuluisaa futisvalmentajaaSensaatio Mestarien liigassa: Erling Haaland ihmeissään – "Se on noloa"17-vuotias suurlupaus nostatti kohun – pyysi anteeksi

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • Eilen22:33
    Jalkapallo

    Komea siirto varmistui – Leo Walta vaihtaa Englannin sarjoihin

  • 1.2.21:33
    Jalkapallo

    Sarjakärki Arsenal kiittää – Valioliigassa kompastelua

  • 1.2.07:49
    Arsenal

    Arsenalille huolia ennen murskajaisia – Chelsean pelissä sikamainen episodi

  • 28.1.18:56
    Chelsea

    Sopimus purettu: Kallispalkkainen pikakiituri jättää Chelsean

  • 26.1.10:48
    Mestarien liiga

    Tässäkö Liverpoolin uusi luotsi? Lehti: Seura jo yhteydessä