Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 14.06.2021 06:00
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Entinen Valioliiga-pelaaja Fabrice Muamba säikähti suuresti Christian Eriksenin tuupertumista. Muamballa on omaa kokemusta vastaavanlaisesta sydänpysähdyksestä, jonka seurauksena hän joutui lopettamaan uransa vain 24-vuotiaana.

Koko jalkapallomaailma pysähtyi lauantai-iltana, kun Tanskan Christian Eriksen lysähti yllättäen kentän pintaan Suomea vastaan pelatussa EM-ottelussa. Tanskan jalkapalloliitto kertoi sunnuntaina, että Eriksenin sydän pysähtyi hetkeksi, mutta pulssi saatiin palautettua nopealla elvytyksellä.

LUE MYÖS: Christian Eriksenin tilanne järkytti – Mehmet Hetemaj palaa traagiseen tapaukseen urallaan: "Suru oli ihan käsittämätöntä"

Eriksenin tapaus säikäytti koko jalkapallomaailman, mutta tilanteen näkeminen oli kova paikka varsinkin Fabrice Muamballe, jolla on omakohtaista kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta.

Muamban sydän pysähtyi vuonna 2012 Tottenhamin ja Boltonin välisessä FA Cupin ottelussa peräti 78 minuutiksi. Lauantain tapahtumat toivat yhdeksän vuoden takaiset synkät muistot Muamban mieleen.

– Ajattelin vain, että voi ei. Ei tällaista taas, Muamba kertoo tuntemuksistaan Sky Sportsille.

Christian Eriksenin sydänpysähdys toi synkät muistot entisen Valioliiga-pelaajan mieleen, oma ura päättyi vastaavanlaiseen tapaukseen – "Tunne, jota ei halua kokea enää koskaan"

– Se on tunne, jota ei halua kokea uudelleen enää koskaan. Olen sysännyt nuo tuntemukset syrjään, ja kun näin jonkun käyvän läpi samaa, toivoin vain hänen selviävän. 

LUE MYÖS: Syy Christian Eriksenin lyyhistymisen aiheuttaneeseen sydänkohtaukseen yhä mysteeri, – "Hän oli jo poissa"

Muamban mukaan EM-kisojen tärkeysjärjestys muuttui nyt kertaheitolla. Turnauksen voittajalla ei ole enää merkitystä. Tärkeintä on, että Eriksen on elossa ja toipuu tapahtuneesta kunnolla.

– Se, että hän on elossa, on parasta mitä näissä EM-kisoissa voi tapahtua. Sillä ei ole väliä, kuka tämän turnauksen voittaa. Näissä EM-kisoissa on kyse enää vain siitä, että Christian pääsee kotiin turvallisesti ja voi aloittaa toipumisensa siellä, Muamba toteaa.

Lisää aiheesta:

MM-kisoissa luvassa upea hetki: kuoleman partaalla käynyt supertähti palaa arvokisanäyttämölle – "Sen vaaran aisti"Supertähti oli kuolla kentälle Suomea vastaan – toipuminen MM-kisajoukkueen johtotähdeksi häkellyttää kaikkia: "Tuntuu ihmeeltä"Lyyhistyneen Christian Eriksenin katse järkytti joukkuetoverin – uutuusdokumentissa kylmääviä paljastuksia: "Sillä hetkellä kaikki muuttui mustaksi"Jose Mourinho itki ja rukoili Christian Eriksenin puolesta – "Kuinka monta miljoonaa teki ympäri maailmaa saman"Christian Eriksenin kanssa työskennellyt lääkäri vakavana tanskalaisen tulevaisuudesta: "Isossa-Britanniassa hän ei pelaisi enää"Huuhkajien maalin tehnyt Joel Pohjanpalo ei osannut käsittää tapahtunutta – kertoi hetkistä ennen ottelun jatkamista: "Ajatukset olivat siellä sun täällä"
EM-jalkapalloJalkapalloUrheiluHuuhkajat

Tuoreimmat aiheesta

EM-jalkapallo
  • 4.9.06:29
    Susijengi

    Kommentti: Susijengin mitalisauma haihtui jo ilmaan – nyt vastaan tulee maailman paras koripalloilija

  • 11.8.13:32
    Jalkapallo

    Tähtimaalivahti paljasti EM-finaalin härskin tempun – nyt tuli tyly kuitti

  • 29.7.15:16
    Jalkapallo

    Englannin EM-sankarilta musertava ilmoitus – "Se ei tunnu todelliselta"

  • 28.7.16:50
    Jalkapallo

    Jalkapallon EM-kisoissa pamahti uusi ennätys

  • 28.7.11:14
    Jalkapallo

    Tinja-Riikka Korpelalta yllätys: Siirto Suomen kakkostasolle