Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Chilen mellakoinnin uhriluku kasvaa – tehdas sytytettiin tuleen, sisältä löytyi viisi ruumista

0:46Maastopalot piinaavat Chileä - Jumbojettiä käytetään sammutustöissäVuonna 2017 Chileä piinasivat suuret maastopalot.
Julkaistu 21.10.2019 05:43

MTV UUTISET – STT – AFP

Ulkonaliikkumiskielto on voimassa toisena perättäisenä yönä pääkaupunki Santiagossa.

Chilessä viisi ihmistä on kuollut, kun mellakoitsijat sytyttivät vaatetehtaan palaamaan pääkaupunki Santiagon esikaupunkialueella, kertovat pelastusviranomaiset.

– Ikävä kyllä tehtaan sisältä on löydetty viisi ruumista, palokunnan edustaja Diego Velasquez kertoi paikallismedialle.

Tapaus nostaa Chilen mellakoiden uhriluvun seitsemään. Sunnuntain vastaisena yönä kaksi ihmistä kuoli, kun mielenosoittajat sytyttivät yhdysvaltalaisen Walmart-ketjun supermarketin tuleen. Kolmas henkilö sai palossa vakavia palovammoja.

Mellakat Chilessä alkoivat loppuviikosta mielenosoituksina julkisen liikenteen hinnankorotuksia vastaan.

Lue myös: Chilestä Suomeen muuttanut Andrea on huolissaan perheensä puolesta – kaduille vyöryneet panssarivaunut ja sotilaat tuovat historian traumat esiin

Mielenosoitukset kuitenkin äityivät paikoin väkivaltaisiksi mellakoiksi, ja Santiagoon julistettiin ensin hätätila ja lopulta ulkonaliikkumiskielto sunnuntain vastaiseksi yöksi.


Mellakointi jatkui tästä huolimatta, ja tänä yönä ulkonaliikkumiskielto on jälleen voimassa.

Presidentti Sebastian Pinera piti sunnuntaina hätäkokouksen viranomaisten kanssa ja puolusti sen jälkeen päätöksiään julistaa hätätila ja lähettää sotilaita kaduille.

– Demokratialla on paitsi oikeus myös velvollisuus puolustaa itseään. Sen tulee käyttää kaikkia demokratian itsensä antamia työkaluja sekä oikeusvaltiota niitä vastaan, jotka haluavat tuhota sen, Pinera sanoi.

Mellakointi pysäytti kaupungin

Mielenosoittajien tyytymättömyyden taustalla on huoli maan talouskehityksestä ja toimeentulosta. Vaikka Chile on Etelä-Amerikan vaurain maa, elinkustannukset ovat nousseet ja esimerkiksi eläkkeet ovat pieniä.

Pinera on mielenosoitusten alettua perunut julkisen liikenteen hinnankorotukset ja sanonut, että mielenosoittajilla on hyviä syitä lähteä kaduille. Hän on kuitenkin myös sanonut, että mieltä pitäisi osoittaa rauhallisesti.

Mielenosoittajat ovat sytyttäneet Santiagossa busseja ja metroasemia tuleen. Valtion metroyhtiön mukaan metroverkon vandalisointi on aiheuttanut jo 300 miljoonan dollarin vahingot. Kaaoksen yhteydessä on esiintynyt myös ryöstelyä eri puolilla maata.

Lue lisäksi: Chilen presidentti julisti pääkaupunki Santiagoon hätätilan – mellakoijat protestoivat korkeita elinkustannuksia

Sunnuntaina Santiagon julkinen liikenne oli käytännössä poissa pelistä. Myös monet kaupat ovat olleet suljettuina, ja suuri määrä lentoja Santiagon kansainvälisellä lentokentällä on jouduttu perumaan.

Poliisi on vastannut mellakointiin vesitykeillä, ja viikonloppuna Santiagon kaduille marssitettiin 10 000 sotilasta partioimaan.

Mellakoita on ollut myös muualla maassa. Viranomaiset kertoivat sunnuntaina, että yli 1 400 ihmistä on pidätetty eri puolilla maata.

Lisää aiheesta:

Kolumbiassa kymmenettuhannet mielenosoittajat vastustavat hallitusta – 35 ihmistä loukkaantui, suurin osa loukkaantuneista poliisejaLähes miljoona mielenosoittajaa marssi Chilessä – poikkeustila ja öinen ulkonaliikkumiskielto voimassa jo viikon, 19 kuollut ja 2400 pidätettyVäkivaltaiset mielenosoitukset vaatineet ihmishenkiä Chilessä, maan presidentti viljelee sotatermejä puheissaan – vieläkö maahan on turvallista matkustaa?Chilen mellakoissa kuollut useita ihmisiä ja liki 1 500 pidätetty – maan presidentti: "Olemme sodassa leppymätöntä ja voimakasta vihollista vastaan"Santiagon väkivaltaisuudet jatkuvat – Chilen pääkaupunkiin julistettiin mielenosoitusten takia öinen ulkonaliikkumiskieltoVäkivaltaiset mielenosoitukset jatkuvat Chilessä hätätilasta huolimatta – mellakat saivat alkunsa metrolippujen hintojen kallistumisesta
ChileMielenosoitusEtelä-AmerikkaJulkinen liikenneSantiagoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Chile
  • 8.10.19:10
    Luonto ja eläimet

    Maailman kuivimmassa paikassa tapahtui ihme

  • 21.9.12:27
    Koirat

    Vähän erilaisempi sotilasparaati! Söpöt koiranpennut varastivat huomion Chilessä

  • 10.7.07:10
    Ilmastonmuutos

    Tutkimus: Jäätiköiden sulaminen voi laukaista rajun tulivuorenpurkausten aallon

  • 6.7.17:13
    Avaruus

    Harvinainen tilanne maailman kuivimmassa kolkassa: Radioteleskooppi vaipui "selviytymistilaan"

  • 9.6.20:42
    Järjestäytynyt rikollisuus

    Chilessä siepattiin Pinochet'n aikana tuhansia vauvoja – nyt varkaat halutaan vastuuseen