Suomalaispelaaja Lauri Markkasen joukkueen Chicago Bullsin alavireisenä alkanut NBA-taipale jatkui jo kolmannella tappiolla putkeen, kun joukkue kaatui Golden State Warriorsia vastaan varhain maanantaina Suomen aikaa käydyn tasaisen kamppailun jäljiltä pistein 128–129. Otteluerät käytiin pistein 27–24, 29–36, 41–33 ja 31–36.
Pelin loppupuoliskolla näytti vielä siltä, että Markkasen Bullsin olisivat nappaamassa voiton, sillä joukkue oli johdossa suuren osan 3. ja 4. neljännestä ennen Warriorsien viime hetken kiriä.
Chicagolaisten suomalaispelaajaa ei voi syyttää löysäilystä, sillä hän kerrytti ottelussa tililleen 23 pistettä. Enemmän pisteitä kerrytti samasta joukkueesta vain Zach LaVine 33 pisteellään, ja ottelun pistekuninkaaksi nousi Golden State Warriorsin Stephen Curry 36 pisteellä.
Ottelun loppua kohden Markkanen loukkaantui. The Athletic -lehden Bullsia seuraavan toimittajan mukaan hänelle on diagnosoitu pohjevamma, josta tiedotetaan lisää myöhemmin.
Illan muissa otteluissa Charlotte päihitti Brooklynin 106–14, New Orleans San Antonion 98–95 ja Washington kaatui Orlandolle 113–120. Cleveland päihitti Philadelphian selvin luvuin 118–94, New York Milwaukeen 130–110 ja Indiana Bostonin täpärästi pistein 108–107.
Dallas rikkoi ennätyksen
NBA:n illan ottelusarjan avauksessa nähtiin historiallisen yksipuolinen pelin alkupuolisko, kun vierailemassa ollut Dallas Mavericks oli rankaissut isäntäänsä Los Angeles Clippersiä 50 pisteen johdolla pelin puoliväliajan koittaessa.
