Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Carolyn tyrmistyi lastenvaateostoksilla: ”En pidä itseäni sievistelijänä, mutta…”

Shutterstock
Julkaistu 12.07.2018 06:34

MTV LIFESTYLE

Perheenäiti kiukustui kauppaketjun lastenvaatevalikoimasta.

Yllä olevalla videolla härski paita, jonka nuori poika erehdyksessä puki ylleen kouluun.

Äiti ja Assignment: Mom -blogia kirjoittava Carolyn Moore avautui Facebook-päivityksessään ongelmasta, johon törmäsi etsiessään 9-vuotiaalle tyttärelleen shortseja. Päivityksestä kertoo Popsugar.

Moore suuntasi päivityksensä yhdysvaltalaiselle vähittäiskauppaketju Targetille.

Jos päivitys ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Meidän pitää puhua siitä, mitä tarjoatte urheiluvaateosastollanne tänä päivänä. Se on naurettavaa, Moore kirjoittaa.

"Pikkiriikkisiä, aivan liian lyhyitä shortseja"

– Minulla on melkein 10-vuotias tytär, joka on ensi viikolla lähdössä koripalloleirille. 


Moore kirjoittaa, että hänen esiteininsä kasvaa kasvamistaan, ja on myös kasvanut yli vanhoista shortseistaan.

– Ei ongelmaa, ajattelin. Nappaan uuden parin Targetista samalla, kun haen miljardi muutakin asiaa, joita perheeni tarvitsee toimiakseen. Tiedättekö, mitä löysin sen sijaan? Pikkiriikkisiä, aivan liian lyhyitä shortseja. Siinä se, hän ihmettelee.

"En pidä itseäni sievistelijänä..."

Moore kertoo ymmärtävänsä, että shortsien kuuluukin olla lyhyitä. Mutta kuinka lyhyitä?

LUE MYÖS: Emilia sovitti koon 44 shortseja ja järkyttyi: "Menin kotiin itku kurkussa"

– Missä ovat keskipituiset shortsit? Liki polvipituiset shortsit?

– En pidä itseäni sievistelijänä, mutta en myöskään suhtaudu kevyesti vastuuseen siitä, että opetan tyttärilleni säädyllisyydestä ja sopivasta pukeutumisesta. Elämme tarpeeksi seksualisoidussa kulttuurissa, toivoisin, että voisin mennä shoppailemaan esiteinilleni ilman, että joutuisin huolehtimaan siitä, että hänen takapuolensa tai alusvaatteensa näkyvät urheilushortseista.

Moore kertoo, ettei naistenosastolta löytynyt sen parempia vaihtoehtoja. Niinpä hän käy jatkossa ostamassa vaatteita poikien osastolta.

Mooren päivityksellä on tuhansia tykkäyksiä, yli 1300 jakoa ja satoja kommentteja. Suuri osa kommentoijista yhtyi Mooren mielenpiteeseen, ja kertoi painineensa saman ongelman kanssa.

Lue myös toisen äidin huomio tyttöjen vaatteista: Äidin huomio sai kannatusta muiltakin vanhemmilta – oletko itse havainnut tämän epäkohdan tyttöjen vaatteissa?

Lähteet: Popsugar, Facebook

Lisää aiheesta:

Isä näpäytti "liian paljastavasti" pukeutuvaa tytärtään – puki ylleen minishortsit: ”Kumman shortsit ovat lyhyemmät?”Miehet osoittelivat ja naureskelivat rannalla – käytökseen kypsynyt nainen vastasi kipakasti ja jakoi rohkeasti bikinikuvansa"Haluaisin maan nielaisevan minut" – äiti kauhistui tajuttuaan, mitä oli käyttänyt koko päivän ponnarinaÄidin huomio sai kannatusta muiltakin vanhemmilta – oletko itse havainnut tämän epäkohdan tyttöjen vaatteissa?Lapsi tuhosi kaupassa yli tonnin arvosta meikkejä – oliko syy äidin?Hannah heitettiin ulos ostoskeskuksesta ”sopimattoman” asunsa vuoksi: "Olen niin vihainen juuri nyt"
LapsetVanhemmuusKauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • to08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • ti15:07
    Nuoret

    Iso osa lapsista jää harrastusten ulkopuolelle – yksi ryhmä korostuu

  • ti08:54
    Varusmiehet

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida