Italian 38-vuotias maalivahti ja kapteeni Gianluigi Buffon ihmetteli tapaa, jolla Italia hävisi Saksalle jalkapallon EM-kisojen puolivälierässä.
Italialaisfanien sydämet särkyivät, kun Saksa eteni lauantai-iltana dramaattisesti rangaistuspotkukilpailun jälkeen EM-kisojen välierään.
Saksa mestariksi?
Rankkarikisa oli erittäin dramaattinen sillä peräti seitsemän pelaajaa epäonnistui. Italian maalivahti Gianluigi Buffon kritisoi joukkuekavereitaan tuhlailusta ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa antamissaan kommenteissa.
– Tätä on vaikeaa hyväksyä sen jälkeen, kun vastustajamme epäonnistui kolme kertaa ensimmäisten viiden rangaistuslaukauksen aikana. En tiedä, kuinka usein niin on tapahtunut aiemmin, Buffon sanoi uutistoimisto AFP:n mukaan.
Maan päävalmentajana lopettava Antonio Conte ei halunnut etsiä syyllisiä katkeran häviön jälkeen.
– Pettymys pukuhuoneessa oli valtava. Johdimme ennen neljänsiä pilkkuja. Pelaajat antoivat kaikkensa. En usko, että kenelläkään voi olla heistä pahaa sanottavaa, Conte kommentoi liikuttuneena.