Pattitilanne EU:n ja Britannian välisissä kauppaneuvotteluissa ei osoittanut ratkeamisen merkkejä lauantain kääntyessä sunnuntaiaamuksi.
Kumpikin osapuoli katsoo tulleensa vastaan ja perää myönnytyksiä toiselta.
– Etsimme edelleen kaikkia mahdollisia reittejä sopuun, mutta ilman olennaista muutosta EU-komisson puolelta tulemme jäämään WTO:n ehtojen varaan 31. joulukuuta, brittihallituslähde kommentoi.
EU-diplomaatti puolestaan sanoi, että EU on antanut parhaan tarjouksensa ja nyt on Britannian pääministerin Boris Johnsonin tehtävänä päättää, haluaako hän sopimuksen vai ei.
Neuvotteluissa on kiistaa etenkin EU:n kalastusalusten oikeudesta kalastaa tulevaisuudessa Britannian vesillä.
– EU on tänä viikonloppuna tehnyt tiettäväksi, että se on valmis tekemään kompromissin kalastuksesta, EU-lähde ilmoitti.
Lähteen mukaan EU ei kuitenkaan suostu siihen, että EU:n kalastajat eivät vastaisuudessa pysty harjoittamaan elinkeinoaan.
Yleisradioyhtiö BBC:n lähteiden mukaan neuvotteluissa hiertävät kalastusasioiden ohella laajemmat kysymykset kaupankäynnin tasapuolisista säännöistä.
Britannia epäilee yhä vahvemmin, ettei sopua synny
Britannian hallituslähteet arvioivat BBC:lle, että on yhä todennäköisempää, että vapaakauppasopimus jää syntymättä.