Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brexit-kauppaneuvottelut yhä jumissa – aika on käymässä vähiin: "Olemme maratonin lopussa"

2:15Aika käymässä vähiin brexit-neuvotteluissa - näin brexit-prosessi eteneeAika on käymässä vähiin Brexit-väännössä: näin neuvottelut etenevät
Julkaistu 04.12.2020 23:14

MTV UUTISET - STT

Neuvottelut EU:n ja Britannian tulevasta suhteesta jatkuivat intensiivisinä perjantaina Lontoossa.

Neuvotteluissa ei kuitenkaan kyetty sopimaan siitä, miten EU:n ja Britannian välinen kaupankäynti järjestetään jatkossa, kun Britannian EU-eron jälkeinen siirtymäaika päättyy vuoden lopussa ja Britannia jättää EU:n sisämarkkinat.

EU:n pääneuvottelijan Michel Barnierin ja hänen brittiläisen kollegansa David Frostin mukaan näkemykset eroavat muun muassa kalavesien suhteen.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ja Britannian pääministeri Boris Johnson keskustelevat lauantaina.

Jos sopimus halutaan saada voimaan vuodenvaihteessa, sovun olisi synnyttävä erittäin pian.

Lue myös: EU:n Von der Leyen: Sisämarkkinoita ei uhrata Britannian kauppasopimuksen vuoksi

"Maratonin lopussa"

Viime päivät Barnier ja Britannian pääneuvottelija David Frost ovat etsineet kompromissia Lontoossa. Uutistoimisto AFP:n mukaan Barnierin neuvonantaja Stefaan de Rynck arvioi, että rutistuksen loppu häämöttää.

– Olemme maratonin lopussa, luultavasti ohittaneet 40 kilometrin viivan. Mutta vielä on vähän matkaa jäljellä, de Rynck sanoi European Policy Centren keskustelutilaisuudessa AFP:n mukaan.

AFP kertoi myös, että Britannian pääministerin Boris Johnsonin tiedottajan mukaan neuvottelut ovat vaikeassa vaiheessa.

EU:n huippukokouksia johtava Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Charles Michel arvioi lähipäivien näyttävän, mitkä ovat seuraavat askeleet EU:n ja Britannian suhteessa.

Michelin mukaan erityisesti tasavertaisten kilpailuolosuhteiden turvaaminen on olennaista sen kannalta, että kaikki jäsenmaat pystyvät hyväksymään mahdollisen sopimuksen.

Lue myös: Brexit-neuvottelija Barnierin tiimissä koronavirustartunta – kauppaneuvottelut keskeytetään hetkeksi pääneuvottelijatasolla

Kolme kiistakysymystä

Tulevan suhteen neuvotteluissa kolme vaikeaa kysymystä ovat olleet tasavertaiset kilpailuolosuhteet, kalastus ja hallinto eli riitojen ratkaisu.

Tasavertaisissa kilpailuolosuhteissa on kyse siitä, että EU haluaisi Britannian sitoutuvan seuraamaan tiettyjä EU-sääntöjä jatkossakin. Britannia taas haluaa karistaa jaloistaan kaikenlaisen EU-sääntelyn siirtymäajan jälkeen.

Osa jäsenmaista on esittänyt huolen, että EU tekisi liian suuria myönnytyksiä kauppaneuvottelujen loppumetreillä sopimuksen saavuttamiseksi.

Ranskan eurooppaministerin Clement Beaunen mukaan Ranska voi käyttää veto-oikeuttaan, jos kauppasopimus ei täytä maan tavoitteita esimerkiksi kalastuksen osalta.

Lue myös: Kilpajuoksu aikaa vastaan kiihtyy Britannian ja EU:n kauppaneuvotteluissa – "Työtä on paljon jäljellä ja aikaa hyvin vähän"

Lisää aiheesta:

EU:n ja Britannian kauppaneuvottelujen loppurutistus jatkuu Lontoossa – kiistakysymykset venyttäneet sopimuksen syntyä: "Olemme maratonin lopussa"Kilpajuoksu aikaa vastaan kiihtyy Britannian ja EU:n kauppaneuvotteluissa – "Työtä on paljon jäljellä ja aikaa hyvin vähän"Britannia ja EU täysin pattitilanteessa: "Merkityksetöntä neuvotella, ellei EU tee kompromissia"Boris Johnson ja Ursula von der Leyen ruotivat huomenna kauppaneuvottelujen tilaa lähestyvän takarajan allaEU-komission von der Leyen ja Britannian Johnson sopivat patistavansa brexit-neuvottelijoitaan – ei kuitenkaan valmiutta suuriin myönnytyksiinEU ja Britannia kertovat tänään tavoitteistaan siirtymäajan neuvotteluihin
BrexitIso-BritanniaEurooppaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta