Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brasilian presidentin Rousseffin liittouma rutisee

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.03.2016 12:14

MTV UUTISET

Brasilian presidentti Dilma Rousseffilla on alkanut tärkeä viikko maata ravistelevassa poliittisessa kriisissä. Maan suurin puolue, keskustalainen PMDB päättää todennäköisesti huomenna, tukeeko se edelleen vasemmistolaista Rousseffia.  

Jos Rousseff menettää tuen, hän voi joutua vastaamaan valtakunnanoikeudessa syytteeseen valtion budjetin vääristelystä uudelleenvalintakampanjansa aikana.

Rousseff joutuu oikeudenkäyntiin, jos kaksi kolmasosaa 513 kansanedustajista on tätä mieltä. Sen jälkeen Rousseff joutuu luopumaan virastaan, jos kaksi kolmasosaa 81 senaattorista on tällä kannalla.  

PMDB:llä on 69 kansanedustajaa. Puoluetta johtaa varapresidentti Michel Temer, joka toimisi presidenttinä vuoden 2018 vaaleihin asti, jos Rousseff joutuu jättämään paikkansa. Temer ei ole näyttänyt julkisesti tukeaan presidentille, vaan tapasi viime viikolla oppositiojohtaja Aecio Nevesin keskustellakseen maan tulevaisuudesta.  

Lulan nimitys ratkeaa

Rousseffin kannatusta ovat koetelleet virkarikostutkinnan lisäksi kyseenalaiset nimitysaikeet ja sitkeä taantuma. Aiemmin tässä kuussa kävi ilmi, että Rousseff aikoi nimittää edeltäjänsä Luiz Inacio Lula da Silvan kansliapäällikökseen.

Presidentin vastaiset mielenosoitukset kasvoivat, kun syyttäjä julkaisi puhelun, jonka mukaan Lula nimitettäisiin korkeaan virkaan, jotta ex-presidentti säästyisi syytteiltä esimerkiksi rahanpesusta liittyen korruptioskandaaliin valtio-omisteisessa Petrobras-öljy-yhtiössä. Lula oli Brasilian presidentti vuosina 2003-2011.  

Brasilian korkein oikeus on toistaiseksi estänyt nimityksen. Lopullista ratkaisua Lulan nimitykseen odotetaan korkeimman oikeuden keskiviikon kokoontumisen jälkeen. Rousseff ja Lula ovat kiistäneet kaikki heihin kohdistuvat syytökset.  

Presidenttiä tukevat mielenosoitukset ovat olleet huomattavasti pienempiä kuin vastustajien mielenosoitukset.  

Lisää aiheesta:

Brasilian ex-presidentille vuosien vankeustuomio korruptiosta – kiistää tehneensä mitään väärääUusi presidentti lupaa tervehdyttää Brasilian taloudenBrasilian senaatti erotti presidentti RousseffinProtesteja Rousseffin virkarikosäänestyksen alla – Brasilian presidentin kohtalo ratkeaa pianBrasilia vajoaa syvemmälle kaaokseen – jos presidentti saa syytteen, ei sijaista löydy helposti Yli 250 000 mielenosoituksessa presidentti Dilma Rousseffin puolesta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:56
    Israelin ja Hamasin sota

    Trumpin mukaan Lähi-itään on nyt saavutettu rauha – MTV Uutiset paikalla Israelissa

  • Eilen22:43
    Israel

    Risto E. J. Penttilä: Trump on nyt onnensa kukkuloilla – "Ei tätä Biden olisi tehnyt"

  • Eilen20:29
    Ukrainan sota

    Trump tapaa Zelenskyin perjantaina

  • Eilen19:50
    Ukrainan sota

    Ukraina esitteli Bulavan – kova väite uutuusdroonista

  • Eilen18:47
    Ilmastonmuutos

    Maailma saavutti ensimmäisen "keikahduspisteen" – korallien tuhoutuminen on jo lähes varmaa