Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bottas: Olisin tyhmä, jos en seuraisi Hamiltonin tekemisiä

Valtteri Bottas.
Valtteri Bottas.imago/HochZwei/All Over Press
Julkaistu 04.03.2017 17:55
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Valtteri Bottas otti vahvasti paikkaansa Mercedes-tallissa ensimmäisen testiviikon aikana. Silti hän tietää, että viereistä kaveria kannattaa seurata.

Bottas teki kovasti töitä Mercedeksen tehtaalla puolentoista kuukauden aikana, että on valmis testeihin. Se onnistui, osoituksena neljän ensimmäisen testipäivän isoin kierrosmäärä.

Kolminkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton on ollut tallissa jo neljän kauden ajan, joten hän tietää miten homma siellä toimii. Vaikka Mercedes on dominoinut sarjaa kolmen kauden ajan, ovat autot muuttuneet nyt niin paljon, ettei Hamilton saa auton tuntumasta niin suurta etua Bottakseen verrattuna. Auton luonne ja säätäminen ovat tänä vuonna joka kuskille uutta, kun muutokset ovat niin radikaaleja.

– Sääntömuutokset eivät ole ainakaan huono asia minulle. Joka kuskille on uutta opittavaa, mutta Lewisille on etu, että hän on ollut täällä kauan. Ensimmäisten kommenttien mukaan auto käyttäytyy hänen mielestään kuin vanha auto. Toki nyt on enemmän pitoa ja autot ovat isompia, mutta mieluummin tulen uuteen talliin nyt kuin vuotta aiemmin, Bottas puntaroi.

Hamilton kommentoi ennen testejä, että haluaisi muuttaa F1:n kulttuurista sen, että dataa jaetaan tallikaverille. Barcelonassa yhteistyö on kuitenkin toiminut ja molemmat kuljettajat ovat käyneet yhdessä insinöörien kanssa kerättyä tietoa läpi.

– On kiinnostavaa kuulla Lewisin kommentteja autosta verrattuna edelliseen. Näen paljon enemmän hänen ajotyyliään ja voin ehdottomasti oppia joitain yksityistkohtia. Uudelta työkaverilta voi aina oppia jotain, Bottas muistutti.

– Seuraan tarkkaan Lewisia. Olisin tyhmä, jos en seuraisi, hän totesi.

Bottas painottaa, että tallissa on muitakin ihmisiä, jotka auttavat häntä eteenpäin. Kun auto on uran tähän mennessä paras, voi omankin suoritustason nostaa uudelle tasolle.

Lisää aiheesta:

19-vuotiaan F1-kuskin asema muuttunut rajusti - "Viime vuonna tähän aikaan olin sokkona"F1-sarjan ainoalla ruotsalaisella yksinkertainen unelma – sen toteutuminen näyttää jopa mahdolliseltaRäikkönen nauttii uudessa Ferrarissa – "Tykkään näistä"Bottas riemastui uudesta autosta – "Ei koskaan vastaavaa"F1-kuski kiitollisena: Suomalaisilla iso merkitys urallaniBottas: Olen valmiimpi kuin koskaan
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"