Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bottas kertoo: mistä aikaparannus syntyi?

Valtteri Bottas
Valtteri Bottas xpbimages.com/All Over Press/All Over Press
Julkaistu 02.03.2016 20:02
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen, Barcelona

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Valtteri Bottaksen testit päättyivät keskiviikkona, hän ajoi neljän päivänsä aikana 455 kierrosta, eli yli 2 100 kilometriä.

Bottaksella oli ongelmia autonsa kanssa vain ensimmäisenä ajopäivänä ja tänään hän oli päivän nopein kuski.

- Sain itselleni tarpeeksi tuntumaa ja on hyvä fiilis ajaa. Olen ihan valmis ensimmäiseen kisaan, suomalainen totesi.

Bottaksen paras medium-renkaalla ajettu aika Barcelonassa oli 1.25,151, mikä on puoli sekuntia parempi kuin hänen viime kauden aika-ajoaikansa samalla radalla, samoilla renkailla.

- Ei ne (medium-renkaat) meidän mielestä hirveästi erilaiset ole, mutta pitää muistaa, että kelit ovat täysin erilaiset. On vaikea vertailla aiempaan ja eri päiviin ja tuuliolosuhteisiin. Kierrosajat voivat vaihdella niistä niin paljon, Bottas selvitti.

Parhaan aikansa 1.23,229 Bottas kirjautti ultrapehmeällä renkaalla, mutta tänään hän jäi superpehmeällä siitä vain kolme sekunnin sadasosaa.

- Ultrapehmeä on tosi pehmeä, ei se tälle radalle sovi oikein ollenkaan. Tälle radalle sitä ei ole kyllä tehty, ei se pääse oikeuksiinsa. Vaikea sanoa kumpi tällä radalla on nopeampi, kun (ultrapehmeä) kuluu niin paljon. Mutta sanotaanko joku Monacon rata, niin se on varmasti ylivoimaisesti nopein rengas, Bottas veikkaili.

Mistä aikaparannus on sitten tullut? Bottas iloitsi jo viime viikolla, että Williamsin akilleen kantapää, hitaat ja puolihitaat mutkat, eivät ole enää niin vaikeita.

- Aerodynamiikkapuolelta on ne suurimmat parannukset, siihen mutkaosuuksille. Silloin kun sillä autolla pitää oikeasti kääntää siinä mutkassa ja se vaatii pito, kun auto vähän kallistaa ja luistaa, niin niillä osa-alueille on tullut parannuksia aerodynamiikkaan. Auto pysyy paremmin pidolla, Bottas kertoi.

Eli huomasitko jo täällä Barcelonassa, pystytkö ajamaan mutkissa kovempaa?

- Kyllä sen huomasi, että vähän paremmin.

F1-testit jatkuvat vielä kaksi päivää. Williamsia ajaa Felipe Massa, Ferrarin Kimi Räikkönen on vuorossa torstaina.

Lisää aiheesta:

Harjoituspäivä paljasti Valtteri Bottakselle yhden yllätyksen – hurja rata sai suomalaiselta kiitostaHuippuajan kellottanut Hamilton: Laitoin kehoni testiin tänäänFerrarissa perustavanlaatuinen ongelma Räikköselle – "Kimi saa aiempaa enemmän irti"Bottas innostui vauhdistaan: Auto tuntuu paremmaltaBottas toiveikkaana: Parempi valinta kuin muillaBottas myhäili: Autot nyt nopeampia
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"