Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Bondi Beachin joukkoampumisesta epäilty on vangittu

1:24Sankari riisti aseen ampujalta Bondi BeachillaKatso myös: Sankari riisti aseen ampujalta Bondi Beachilla.
Julkaistu 22.12.2025 08:33(Päivitetty 22.12.2025 08:59)

MTV UUTISET – STT

Pääministeri on pyytänyt anteeksi juutalaisyhteisöön kohdistettua iskua.

Australian Bondi Beachin joukkoampumisen epäilty on siirretty pois sairaalasta. Australian poliisi kertoo epäillyn olevan nyt vangittuna.

Viikko sitten sunnuntaina juutalaisyhteisöä vastaan tehdystä joukkoampumisesta epäillään isää ja poikaa. 50-vuotias isä kuoli paikan päällä poliisin luoteihin, ja 24-vuotias poika vietiin tapahtumapaikalta kriittisessä tilassa sairaalaan.

Poikaa vastaan on nostettu syytteet muun muassa 15 murhasta ja terrorismirikoksesta. Ampujia motivoi tiettävästi ääri-islamistinen Isis-ideologia.

Lue myös: Poliisin ja tiedustelupalvelun toiminta tarkasteluun Australiassa – taustalla Bondi Beachin ampuminen

"Pääministerinä tunnen olevani vastuussa"

Australian pääministeri Anthony Albanese pyysi maanantaina tapahtunutta anteeksi maan juutalaisyhteisöltä.

– Pääministerinä tunnen olevani vastuussa ja olen pahoillani siitä, mitä juutalainen yhteisö ja koko maamme on joutunut kokemaan, Albanese sanoi tiedotustilaisuudessa.

Pääministeri on ilmoittanut useista mahdollisista toimista joukkoampumisen jälkimainingeissa. Australiassa muun muassa poliisin ja tiedustelupalvelun toimintaa aiotaan tarkastella sekä aselakeihin suunnitellaan kiristyksiä.

AustraliaJoukkoampuminenSydneyUlkomaat

Lisää aiheesta:

Poliisin ja tiedustelupalvelun toiminta tarkasteluun Australiassa – taustalla Bondi Beachin ampuminenAustralian epäilty joukkoampuja vieraili asekaupassa Filippiineillä ennen ampumistaPääministeri: Sydneyn joukkoampumisen taustalla Isis-ideologiaa – Australia kiristää aselakejaanKanadan viime viikonlopun joukkoampumisesta lisätietoa: Epäilty pahoinpiteli tyttöystävänsä ja ampui tämän jälkeen 22 ihmistäPoliisi etsii Trump-paitaista miestä, joka huusi solvauksia viime kuussa iskun kohteeksi joutuneella moskeijalla – mies tallentui valvontakameran videolleUusi-Seelanti on tiukentamassa aselakejaan – hallitus aikoo esitellä uudet lait viikon sisällä

Tuoreimmat aiheesta

Australia
  • Eilen07:36
    Ampuma-aseet

    Poliisin ja tiedustelupalvelun toiminta tarkasteluun Australiassa – taustalla Bondi Beachin ampuminen

  • 20.12.09:21
    Joukkoampuminen

    Australian epäilty joukkoampuja vieraili asekaupassa Filippiineillä ennen ampumista

  • 17.12.15:22
    Sydney

    Sydneyn joukkosurmasta epäillylle syytteet lähes 60 rikoksesta – mukana 15 murhaa ja terroririkos

  • 16.12.09:40
    Kuolemantapaukset

    Pääministeri: Sydneyn joukkoampumisen taustalla Isis-ideologiaa – Australia kiristää aselakejaan

  • 15.12.14:32
    Terrori-iskut

    "Luontainen halu suojella" – Bondi Beachin sankarin vanhemmat ylistävät poikansa tekoa