Blomqvist: Olen valmis voittamaan Talissa

Minea Blomqvist (Kuva: Lisa Blumenfeld/Getty Images)
Minea Blomqvist (Kuva: Lisa Blumenfeld/Getty Images)Getty
Julkaistu 30.08.2007 14:24(Päivitetty 30.08.2007 14:24)

Vajaa kuukausi sitten näytti vielä siltä, että suomalaisgolfareilla ei ole asiaa perjantaina alkavan naisten Euroopan-kiertueen kotikisan kärkisijoille. Minea Blomqvistin peli Yhdysvaltain-kiertueella on kuitenkin loksahtanut kahdessa viime kisassa kohdalleen. Uran parhaat sijoitukset uudella mantereella (13:s ja 17:s) nostaa hänet Talin kisan ennakkosuosikkien joukkoon.

- Lyönti on siinä kunnossa, että voin menestyä. Olen valmis voittamaan. Keskityn pelissäni iloon ja nautintoon, joten alhaisia tuloksia voi tulla, Blomqvist visioi.

Blomqvistin alkukausi oli täyttä tuskaa, sillä hän merkkautti kisoissa huippu-uransa karmeimmat kierrosluvut. Käänne parempaan alkoi kesäkuussa, jolloin hän saapui Suomeen kolmeksi viikoksi harjoittelemaan.

- Sain pitää kesäkuussa kolmen viikon paussin ja harjoitella valmentaja Timo Rauhalan kanssa. Koko lyönti on ollut liian teknistä, en ole mennyt peliin "sisälle".

- Nykyisin ajatukseni on isompi, enkä keskity siihen, miten tulen palloon. Pääasia on fiilikseen pääsy ja keskityn tuloksen tekemiseen, tiistaina pitkäaikaisen poikaystävänsä Roope Kakon kanssa kihloihin mennyt Blomqvist kuvailee.

Nocera vahva suosikki

Blomqvistin ohella Talin kisan suosikit ovat Ranskan Gwladys Nocera, Tanskan Iben Tinning ja Saksan Bettina Hauert. Kaikki kolme edellä mainittua ovat Solheim cupiin valittuja pelaajia. Varsinkin viime vuoden kisan kolmonen ja neljä kertaa Euroopan-kiertueella voittanut Nocera on vakuuttavassa kunnossa, sillä hän oli Solheim cupin karsinnan ylivoimainen ykkönen. Nocera pelaa avauspäivänä Blomqvistin kanssa samassa ryhmässä.

Suomalaisia kisassa on kaikkiaan 12. Blomqvistin takaa kärkisijoille potentiaalia riittää Riikka Hakkaraisella ja Ursula Wikströmillä. Keskiviikkona lopettamispäätöksestään ilmoittanut Hakkarainen sijoittui viime vuonna jaetulle kuudennelle sijalle. Huimauskohtauksista kärsivä Hakkarainen ei aio taistelematta luopua voiton tavoittelusta. Talin kenttä suosii tarkkalyöntisiä pelaajia, mikä sopii hänelle.

- Olen tarkkalyöntinen pelaaja, ja täällä on joka vuosi pärjännyt tarkalla pelillä. Saa nähdä, Tali on aina kenttänä pitänyt puolensa, kerran urallaan Euroopan-kiertueen kisan voittanut Hakkarainen sanoo.

Alkukaudesta Ursula Wikströmin peli kulki hyvin, mutta viime viikkoina peli on takkuillut. Viime päivien harjoittelu on kuitenkin nostanut toiveita paremmasta.

- Vielä viikko sitten en olisi uskonut, että voisin kuulua voittajasuosikkeihin. Viime aikoina on ollut kuitenkin hyviä harjoituksia, ja on miellyttävää lähteä kisaan, Wikström sanoo.

Blomqvistin, Hakkaraisen ja Wikströmin ohella Helsingin kisassa pelaavat Hanna-Leena Salonen, Jenni Kuosa, Kaisa Ruuttila, Sohvi Härkönen ja Pia Koivuranta sekä amatöörit Satu Harju, Sofia Höglund, Stenna Westerlund ja Rosa Svahn.

(MTV3-STT)